Степан Барна: «Основою соціального достатку є прискорене зростання економіки»

Минулого тижня у Збаразькому замку, де протягом багатьох століть відбувалася не одна важлива подія, завершила свою роботу ще одна – виїзне засідання Комітету Верховної Ради України з питань бюджету. Чому саме на Тернопіллі? І які розглянуто питання та прийнято рішення? Про це наша розмова з головою облдержадміністрації Степаном Барною.

– Проведення засідання Комітету Верховної Ради з питань бюджету саме в нашій області ініціювали разом із народним депутатом України від «Блоку Петра Порошенка» «Солідарність» Тарасом Юриком. А голова комітету, Андрій Павелко (виходець із Дніпра), охоче підтримав цю ініціативу.

До речі, не так давно у нас відбувалося і виїзне засідання парламентського Комітету з питань аграрної політики. Зазначу, подібні заходи вигідні насамперед тому регіону, де їх проводять. Бо це дає змогу на високому рівні не лише детально обговорити найгостріші проблеми області, а й прийняти конкретні узгоджені рішення.

– Читачам «Свободи» було б цікаво почути про них.

– Для прикладу, було обговорено проблеми розвитку в Україні зимових видів спорту та перспективи розбудови необхідної для цього інфраструктури у Кременці (санний спорт, стрибки з трампліну) та в Підгородньому Тернопільського району (біатлон). Чи, скажімо, домовилися про придбання вкрай необхідного обласному онкодиспансеру надсучасного лінійного прискорювача для надання медичної допомоги онкологічно хворим. У тому числі й пацієнтам з усіх областей Західної України.

Здача в експлуатацію довгобуду обласного державного архіву та реанімація роботи одного із заводів з утилізації шкідливих продуктів тваринницької галузі; будівництво нових приміщень для двох шкіл у селах, де, на щастя, ще родиться багато дітей; створення умов для достойного відзначення в області 765-річчя з часу коронування великого правителя Галицько-Волинської держави Данила Галицького; реконструкція шляхопроводу на вулиці Об’їзна у Тернополі… Це далеко не повний перелік питань, які нам вдалося детально обговорити впродовж майже п’яти годин засідання комітету.

– Які проблемні і важливі питання отримають фінансове підкріплення?

– Додам, що минулого тижня засідання комітету продовжилося в Києві і я брав у ньому участь. А тому можу стверджувати: було проголосовано за кожну нашу пропозицію щодо спрямування з Державного бюджету коштів на їх реалізацію у поточному році. Переважну більшість із них комітет підтримав. А це означає, що область отримає додаткову фінансову допомогу в розмірі кількох сотень мільйонів гривень. Вдячний усім народним депутатам, які у Верховній Раді представляють Тернопільщину. Хоча не всі вони є членами бюджетного комітету, однак взяли участь у його роботі, підтримали інтереси краю.

– Приємно зазначити, з яким хвилюванням ви про це розповідаєте. Більшість тернополян позитивно оцінює ваші особисті ініціативи стосовно зміцнення матеріальної-технічної бази закладів охорони здоров’я, освіти, соціальної сфери… На це, до речі, під час засідання комітету звернув увагу і перший заступник міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ В’ячеслав Негода. 

– Вдячний нашому землякові В’ячеславу Андроновичу за позитивну оцінку скромної праці, за постійну підтримку, яку він надає нам у межах своїх можливостей і повноважень.

За три останні роки область, і справді, зробила прорив у багатьох галузях та напрямках економічного та соціального розвитку, в тому числі завдячуючи і підтримці держави.

Порівняно з 2014 роком, державні капітальні вкладення в розвиток нашої області, а особливо в реалізацію програм та проектів соціально-культурного спрямування, зросли майже у 30 разів: з 12,4 млн грн – до 359,8 млн грн. Це дало нам можливість реалізувати 543 інвестиційних проекти, в тому числі 225 – у сфері освіти; 76 –культури; 56 –охорони здоров’я; 44 – житлово-комунального господарства.

– Не забуваймо і про аграрну галузь, яка є пріоритетною для нашого краю.

– Так, і завдяки сприятливій політиці держави агропромисловий комплекс області розвивається інтенсивно. А в зерновиробництві, виробництві та переробці соняшнику, молочарстві, свинарстві, птахівництві, садівництві, вирощуванні ягідних культур він демонструє світові зразки ведення господарства, збереження та переробки сировини. Загалом обсяги продукції сільського господарства у 2017 році зросли на 6,6 відсотка. За темпами приросту  це – друге місце в державі.

Показовою є цукрова галузь: у 2012 році сім цукрових заводів області виробили 208 тис. тонн цукру, а в 2017 чотири модернізовані заводи – 283 тис. тонн. Сьогодні тут робітники працюють цілорічно, а не сезонно, як раніше. Середня заробітна плата у сезон цукроваріння сягала від 12 і більше тисяч гривень.

Розвиваються нові форми господарювання та надання послуг на селі, зокрема сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи. Сьогодні їх діє вже понад 50.

Модернізується дорожня інфраструктура. У 2017 році на дорожнє будівництво спрямовано 865,9 млн грн. Цьогоріч капітальні вкладення в цю галузь становитимуть понад 2 мільярди гривень. Ми повністю завершимо відбудову державних магістралей у напрямках Львова та Бродів, розпочнеться їх реконструкція у напрямках Хмельницького, Чернівців, Івано-Франківська… Понад 300 млн гривень буде вкладено у ремонт доріг місцевого значення…

– Цифри, звичайно, вражають. А як позначається це на статках людей, зокрема, зайнятих у виробничих сферах?

– Сьогодні середньомісячна заробітна плата в області наближається до семи тисяч гривень. Багато це чи мало? Звичайно, мало, порівняно з країнами Європи. Але щодо 2014-го, це – більше, ніж удвічі.

Тішить те, що розмір заробітної плати на селі зрівнявся із заробітною платою у промисловості. А в окремих господарствах (а їх – понад десять) вона становить від десяти і більше тисяч гривень.

Крім того, останніми роками у кілька разів зросла орендна плата за землю власникам земельних паїв, що вагомо позначається на збільшенні бюджетів сільських сімей, а також на зростанні індивідуальних селянських господарств.

На жаль, ще дуже низький рівень оплати праці у сфері надання побутових послуг, в торгівлі і, як не дивно, в будівельній галузі. Очевидно, там не все гаразд. Я дав доручення вивчити це питання.

– Читачам нашої газети буде дуже цікаво дізнатися про результати цього розслідування. Але запитання про інше: як влада допомагає малозабезпеченим?

– Для їх підтримки область бере активну участь у реалізації комплексу державних програм, зокрема, «Доступні ліки» та інших. До цієї справи залучено 262 аптеки та понад 300 тисяч жителів області, які минулого року отримали лікарські засоби безкоштовно або ж за знижкою.

У вже згадуваному зверненні до Комітету Верховної Ради ми обгрунтували потребу збільшити допомогу з державного бюджету на 1,5 мільярда гривень для компенсації населенню субсидій на оплату за комунальні послуги та енергоносії.

Щоб кардинально покращити надання медичних послуг населенню на первинній ланці (особливо у селі), ми розпочинаємо будівництво нових амбулаторій, їх оснащення необхідним сучасним обладнанням, на що передбачено близько 200 мільйонів гривень…

Зауважу, що основою соціального достатку є прискорене зростання економіки, яка базується на сучасних технологіях та прогресивних мотиваційних моделях організації праці. Саме тут наші найбільші резерви, які маємо задіяти належним чином.

Розмовляв

Володимир БАВОРІВСЬКИЙ

 

 

 

 

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*