Повідомити новину

Поширити:

27 лютого на 72-му році життя відійшов у вічність заслужений майстер народної творчості України Василь Миколайович Казновецький. Мистецьку родину Тернопільщини покинув один із найбільш самобутніх і неповторних талантів, який упродовж свого земного шляху безустанно і щедро дарував людям красу, сповідуючи велич своєї малої батьківщини, скромно проживаючи зроду-віку у родинному волинському селі Млинівці, що на Кременеччині. Через свою творчість він подарував світові часточку багатющої душі і прикрасив його неповторними кольорами.
Безмежна сільська просторовість, могутня духовна енергетика невеликого села, щедрість і краса ранніх серпанків, безтурботне дитинство, любов батьків були справжніми університетами малого Василя. І саме рідні навчили його плетінню виробів із рогози.
Після нелегкої праці недільними вечорами у сільській хатині часто лунала українська пісня, велися душевні розмови, звучали стародавні оповідки. Таємничо блимав підсліпуватий каганець, а руки батька творили шедеври з рогози. Атмосфера цих вечорів глибоко залягла хлопцеві у душу, звідси він черпав перші уроки мудрості. З дитинства припавши до батьківського ремесла, він усе життя займався плетінням з рослинних матеріалів килимків, сап’янців, кошиків-баламутів, скринь і тарахкавок, тапків, а також поясів, брилів, доріжок, чохлів на пляшки, сумок тощо. Як колись і його батьки, вчив ремеслу своїх синів.
Із 1970 року Василь Миколайович брав участь у чисельних мистецьких виставках. Його вироби, невибагливі і прекрасні, користувалися надзвичайною затребуваністю і популярністю, милували очі простотою і вишуканістю. Саме в ці роки організовано виставки робіт автора в багатьох містах України, а також у Росії, Молдавії.
Вагомі мистецькі досягнення припали на 1985, 2004 роки. У цей період Тернопільський обласний методичний центр народної творчості організував персональні виставки робіт митця у місті Тернопіль.
Багатющий мистецький доробок Василя Казновецького був гідно відзначений державною нагородою. У 2009 році він отримав звання “Заслужений майстер народної творчості України”.
Не лише творча діяльність була життєвим покликанням Василя Казновецького. Як справжній патріот, за свій кошт він реставрував у Млинівцях пам’ятник Тарасові Шевченку.
Твори митця зберігаються у Тернопільському і Кременецькому обласних краєзнавчих музеях, Санкт-Петербузькому музеї народної творчості, приватних збірках в Україні та за кордоном.
Біжить день за днем, і в цій круговерті ми не замислюємося, що є серед нас люди, яких Всевишній наділив особливим даром нести добро і Божу благодать, хто не змілів душею і не очерствів серцем. Заслужений майстер народної творчості України Василь Казновецький був саме таким. Він збагачував світ мистецтва, що прийшло у наш побут з давнини віків, з глибини народної пам’яті.
Вічна пам’ять великому Майстрові.
Світлана ГАЧЕВСЬКА,
заступник директора обласного методичного центру народної творчості