Повідомити новину

Поширити:

 
Минулий тиждень видався надзвичайно спекотним для жителів Тернопілля. І мова не лише про високу температуру повітря, а й про політичні справи в області. Мало не на всіх не те, що обласних, міських, а й центральних телеканалах розповідали про скандальну сесію Тернопільської обласної ради, яка за минулий тиждень відбувалася аж двічі.
Весь «переполох»  через  одне важливе питання, внесене до порядку денного, – рішення “Про схвалення змін до перспективного плану формування територій громад Тернопільської  області”.
5 червня, ще до початку  третього пленарного засідання восьмої сесії Тернопільської обласної ради, до сесійної зали зайшло кілька сотень людей. Як з’ясувалося, жителі довколишніх сіл. Вони зібралися у «білому домі», щоб не дозволити приєднання їхніх населених пунктів до обласного центру. Мотивували це тим, що тоді вони не побачать ні субвенцій, ні розвитку, та й село втратить свою самобутність як таке.
Підтримати їх приїхав і народний депутат України Ігор Мосійчук. Він запевнив, що влада передусім повинна дослухатися до думки і побажань людей, а тоді вже формувати перспективний план.
Того дня у сесійній залі було напрочуд гаряче через розбурхані емоції. Були присутні й військові, котрі прийшли підтримати селян, і поліцейські, які намагалися втихомирити бійки, що «спалахували» у різних куточках залу.  Рішення “Про схвалення змін до перспективного плану формування територій громад Тернопільської  області” прийняли за основу, а пленарне засідання перенесли на 8 червня.
«Нині нікому із обласних депутатів не додає авторитету влаштований абсолютно неприпустимий безлад. Особливо непокоїть те, що краян просто використали. Обурює, що на прийняття сесійних рішень була спроба впливати провокаціями, а ще страшніше, що при цьому не гребували фізичними діями, котрі здійснювали з особливим цинізмом.
Водночас, якщо ми говоримо про перспективний план, то я пропоную це питання зняти. Раніше громади об’єднувались, готували документи, реєструвались, тоді ми затверджували перспективний план, щоб ОТГ отримали фінансування. Сьогодні усі наголошували на добровільному об’єднанні, то чому б громадам не провести усі необхідні процедури, підготувати документи, зареєструватись в ОДА – саме це і буде добровільним процесом», – наголосив наприкінці засідання голова обласної ради Віктор Овчарук.
Відтак у населених пунктів області, що мали намір об’єднатися в ОТГ, було лише кілька днів, щоб провести громадські слухання, зібрати необхідні документи та подати їх у Тернопільську ОДА. Як розповідали згодом жителі сіл, вони збиралися і допізна обговорювали різні важливі питання. Здавалося, байдужим до долі того чи іншого села не залишився ніхто і явка на зібрання була дуже високою.
Восьмого червня, під час продовження третього пленарного засідання восьмої сесії обласної ради, було не менш гамірно та гаряче. У залі знову зібрались активісти, громадськість, ветерани АТО. До слова, приїхали і нардепи. Окрім Ігоря Мосійчука, на сесію завітали Михайло Головко і Дмитро Лінько.
Жителі сіл стояли з тими ж плакатами, що й у вівторок, просили дати дозвіл на добровільне об’єднання.
«Я вже вдруге прийшов на сесію обласної ради з метою достукатися до депутатів, щоб вони дали нам дозвіл на об’єднання у Білецьку ОТГ. Рекомендували зробити усе згідно із законом. Зробили. У середу ввечері відбулися громадські слухання. Із 257 людей, котрі брали участь у голосуванні, усі одноголосно проголосували «за».
Зрозумійте, ми є жителями села і ними ж хочемо залишатися! Маю велику надію, що депутати до нас дослухаються. До речі, ми також подали усі рішення, протоколи в обласну адміністрацію», – розповів Євген Грицишин із села Великий Глибочок, депутат районної ради.
Окрім жителів сіл, не менш хвилювалися і депутати. Перший заступник голови Тернопільської обласної ради Василь Деревляний ще під час минулого засідання дуже гостро висловився щодо питання об’єднання громад, навіть пропонував поставити на голосування пропозицію про розпуск депутатів облради. Цього разу пан Деревляний був налаштований не менш категорично:
«Сьогодні відбуватиметься те, що і на попередньому засіданні. Шість фракцій не змінили своєї позиції. Ми лише захищаємо інтереси людей. Якщо закон гарантує добровільне об’єднання і люди висловили бажання створити довкола Тернополя п’ять громад, то ми це підтримуватимемо, хай би там що. Дуже правильно, що селяни відстоюють свої права до переможного кінця. Шкода тільки, що їх довели до такого емоційного стану. Однак, гадаю, все буде добре, тим паче, вся необхідна документація є», – заявив Василь Тимофійович.
Богдан Яциковський, депутат обласної ради, керівник фракції Радикальної партії, висловив переконання, що цього дня обласна рада таки має підтримати волевиявлення людей.
«Рішення приймуть, інших варіантів немає. Ніхто не піде проти волі громади. Жодні «договорняки» не мають сили проти волевиявлення людей. 
Жителі сіл розуміють, якщо їх приєднають до Тернополя, то вони втратять свою самобутність. Зокрема, Білецька громада є доволі заможною, вона спроможна розвиватися, покращувати економіку й інфраструктуру у селах.  У нашого народу село завжди було в пошані, і ми докладатимемо максимум зусиль, щоб так було і надалі. Не хочемо воювати ні з ким. Лише дайте селянам спокійно жити», – сказав Богдан Ігорович.
Тож після багатьох виступів керівників фракцій, народних депутатів заступник голови Тернопільської обласної адміністрації Олег Валов, котрий безпосередньо займається справами децентралізації на Тернопільщині, повідомив про те, що створення ОТГ відбувається за рішенням базових рад, зачитав низку звернень і рішень сільських та селищних рад про створення ОТГ, які надійшли до обласної ради й ОДА.  Зрештою, враховуючи побажання громад, депутати одноголосно прийняли рішення “Про схвалення змін до перспективного плану формування територій громад Тернопільської  області”.
Таким чином, згідно з рішенням, до Білецької об’єднаної територіальної громади увійшли села Великий Глибочок, Горішній Івачів, Ігровиця, Плотича і Чистилів. До Тернопільської – обласний центр, Кобзарівка, Малашівці та Чернихівці. До Настасівської – Настасів, Мар’янівка та Йосипівка. До Острівської – Острів, Буцнів, Велика Лука, Мишковичі, Петриків. Підгородненської: Підгородне, Довжанка, Домаморич, Драганівка, Почапинці, Великий Ходачків.  А такі населені пункти, як Велика Березовиця, Великі Бірки, Смиківці, Малий Ходачків та Миролюбівка, залишаться так званими “білими плямами” на карті області.
Після доленосного рішення про зміни до перспективного плану депутати облради взялися за вирішення інших, не менш важливих, питань, внесених до порядку денного. Зокрема, підтримали звернення Президента України  до Вселенського Патріарха Варфоломія щодо надання томосу про автокефалію Православної церкви в Україні.  Також  підтримали звернення до Президента України Порошенка П.О., Прем’єр-міністра України Гройсмана В.Б., Голови Верховної Ради України Парубія А.В. щодо вступу України до НАТО. Розглянули низку господарських питань і  внесли зміни до обласного бюджету на 2018 рік. Загалом депутатам вдалося розглянути понад 100 важливих питань.
Зоряна ДЕРКАЧ