Повідомити новину

Поширити:

Народний депутат Роман Заставний через свої політичні переконання наразі залишається осторонь передвиборчого процесу. Саме тому може тверезо оцінити хід виборчої кампанії та дати їй об’єктивну оцінку. Як не помилитися у своєму виборі? Чи можливе подолання корупції в Україні? Як реформи насправді змінюють наше життя? Про все це – відверто у розмові з тернопільським парламентарем.
 
– Романе Йосиповичу, як думаєте, що зміниться в нашій країні після президентських виборів?
– Українці виявляють дуже велику увагу до виборчого процесу й особливо до його результату. На мою думку, це – показник слабкості нашої держави, не до кінця сформованого громадянського суспільства і, в тому числі, слабкість влади. Тому що від конкретної особистості (кандидата) значною мірою залежать очікування українців.
Чим відрізняється Україна від європейських країн? У них роль першої особи достатньо мінімізована, оскільки її функції чітко обмежені діючим законодавством. Я маю велику надію, що в нашому суспільстві складеться така ж ситуація, і ми не будемо розмірковувати, що може змінитися після чергових виборів. Дай Бог, щоб ми з вами дожили до того часу, коли вибори і виборчий процес будуть відбуватися буденно і не особливо помітно.
Загалом, я вважаю, нічого кардинально не зміниться. І до цього треба ставитися з розумінням. Елементи щастя, кращого життя, покращення стосунків лежать виключно в площині спілкування між друзями і родиною, і залежатимуть, зокрема, від того, як ми будемо дивитися на своє життя і на державу в цілому.
 
«Основна боротьба буде точитися саме в другому турі»
– Українці здебільшого голосують емоціями. Як гадаєте, так легше?
– Легше, напевне, політикам. Бо саме через емоції кандидати намагаються достукатися до виборців. І часто здорового глузду в тих емоційних обіцянках дуже мало. А виборцю також легше емоційно сприйняти інформацію. Тобто, українець сам себе переконує у правильності свого рішення, а не зважує конкретні аргументи.
Маємо досі, на жаль, таку ситуацію, яка дісталася нам у спадок від Союзу — за нас подумали, партія сказала, як треба, мовляв, «отак зробіть, і все буде у вас добре». Хоча водночас бачимо, що зміни все ж відбуваються, і доволі позитивні.
– Чи варто читати передвиборчі програми? Чи це лише обіцянки на папері?
– Передвиборчу програму кожного кандидата треба прочитати обов’язково. Хоча б для того, щоби посміятися. Я переглядав те, що пропонують нашим виборцям нинішні кандидати. Чесно кажучи, це, як мінімум, викликає сміх, а як максимум – сум. Бо розумію, що такі обіцянки кандидати не зможуть виконати, оскільки це неможливо. Більшість із них обіцяють солодке життя, дешеві комуналку, газ, ліки… Але це не належить до повноважень Президента!
Хто такий Президент? Це – Глава держави, і його функції регламентуються Конституцією України. Там дуже вичерпний перелік. І, напевно, кожному українцю треба взяти аркуш паперу, написати цей перелік і визначити для себе кандидата, який достойний виконувати саме цю роботу. Це буде найлегший шлях для кожного, щоб визначитися, як голосувати 31 березня.
– Як думаєте, є надія на те, що Президента виберуть у першому турі?
– Судячи з результатів опитувань, такої надії немає. Основна боротьба буде точитися саме в другому турі.
– Але опитування — це часто проплачена кампанія, яку активно використовують для маніпуляцій думкою виборців...
– Не завжди. Я для себе також роблю опитування, бо мені цікаво, про що люди говорять, як вони мислять. Останні дані свідчать про те, що в першому турі ми не оберемо Президента, і це також добре.
Розглянемо ситуацію: Президентом у першому турі, умовно кажучи, стає людина, яка користується обмеженою підтримкою виборців. Тобто, якби в Україні не було передбачено двох турів, він набрав би якихось 20-30 відсотків підтримки. Тому другий тур передбачає ще й певне згуртування самих виборців навколо якоїсь людини для її перемоги, це своєрідний вотум довіри до кандидата.
– Як думаєте, чорний піар – це зло чи шанс на справедливість?
– Однозначно, це – зло. На превеликий жаль, чорний піар в Україні став звичним елементом виборчого процесу. Так не повинно бути. Дуже легко наговорити неправильних, некоректних слів, завдати людям моральної і матеріальної шкоди шляхом наклепу.
– Чи має бути за це покарання?
– Однозначно. Але біда в тому, що чорний піар роблять дуже професійно. Чому в інших країнах немає такого бруду або він дуже обмежений? Тому що тамтешнє суспільство не сприймає його. І той політик, який його поширив, може дуже дорого за це поплатитися. В Україні ж суспільство сприймає чорний піар за чисту монету. Та й загалом, проаналізуйте, які програми, які публікації засобів масової інформації користуються найбільшим попитом? Про вбивства, згвалтування і так далі — тобто доволі агресивні речі. Поки маємо саме таку картину… Думаю, що цей виборчий рік буде в нас переповнений чорним піаром.
 
«Реконструкція Тернопільського аеропорту не має відбуватися за бюджетні кошти»
Цей рік для українців буде «врожайним» на вибори, бо за президентськими стартують парламентські. До речі, братимете в них участь?
– Про це ще передчасно говорити. Я перебуваю в парламенті у тій політичній силі, яка наразі не знаходить достатньої підтримки серед виборців. Чесно кажучи, мене це засмучує. Бо людина, яка приходить у парламент, насамперед, хоче реалізуватися. Показати для інших, скільки ти зробив, скільки ти зміг разом зі своєю командою вирішити важливих справ, які запам’ятаються, на які не буде соромно дивитися твоїм дітям, а потім твоїм внукам… Але наш виборець не готовий аналізувати так глибоко.
Мені не соромно, що я перебуваю в “Народному фронті”. Бо за кількістю виконаних обіцянок наша фракція беззаперечний лідер — 94 відсотки! Жодна політична сила навіть близько не наближається до цього показника. Дисциплінованість фракції, відвідування сесій, підтримка всіх новаторських, революційних, інноваційних законів – всюди на першому місці «Народний фронт».
А змінити політичну силу ви би ризикнули?
– Навіть не розглядаю цього варіанта. Не секрет, що багато дискусій точилося впродовж осені, як далі діятиме «Народний фронт», в якому форматі, з ким об’єднуватиметься… Я один із тих, хто наполягає, що ми повинні на наступні вибори йти тим самим складом і тією ж політичною силою. Якщо українець не сприймає того, що партія може декларувати свою програму і виконувати її, навіть якщо для цього треба жертвувати своїм рейтингом, – значить, така наша доля.
Давайте згадаємо попередні каденції. Чим запам’ятався хоч один народний депутат від Тернопільщини? Що вони зробили для своїх виборців, для жителів міста й області? Я стверджую: жоден депутат попереднього скликання не зробив стільки для наших жителів, як депутати від Тернопільщини цього скликання.
– Які проекти ви хотіли би втілити, поки не закінчилася ваша каденція?
– Ви не уявляєте, скільки до мене надходить звернень. Наприклад, щойно приїжджали представники Підволочиська, вони дуже хочуть садочок побудувати… Для цього треба 7 мільйонів гривень, тож спробую їм допомогти.
– Ви оголосили про новий проект з очистки води у школах Тернопільщини…
– Це – моя давня мрія, яка буде реалізована. Мені дуже часто закидають, що функції депутата — це виключно робота над законопроектами. Але в мене інша думка. Ми повинні працювати над усім, що може покращити умови життя українців, і насамперед тих, інтереси яких ми представляємо у парламенті.
Ще не вибрали, у яких школах почнете втілювати цей проект?
– Опитування на моїй сторінці у Фейсбук триватиме до кінця лютого. За його результатами ми зможемо в першому транші як мінімум 15 шкіл забезпечити якісною питною водою.
А чи були до вас звернення щодо Тернопільського аеропорту, аби він нарешті запрацював?
– Були. Це дуже масштабний проект, і чимало політиків вже билися в груди, обіцяючи розбудувати аеропорт. Я зустрічався з цього приводу із головою Державіаслужби та потенційними інвесторами. На мою думку, реконструкція Тернопільського аеропорту не має відбуватися за бюджетні кошти. Садочки, школи, інша інфраструктура більш важливі зараз для держави. А в аеропорту є певні передумови, де можна будувати якісний бізнес. Нехай би об’єкт залишився у державній власності, а потенційний інвестор може створювати хорошу інфраструктуру навколо нього. Ми можемо опинитися в такій ситуації, що вкладемо гроші в реконструкцію (йдеться про сотні мільйонів гривень), намалюємо смуги, зробимо яскраве освітлення, але якщо там не буде літаків (а їх там не буде), не забезпечимо бізнес-трафік, аеропорт стане мертвим грузом. Я далекий від того, що треба вкладати гроші в якісь популістські проекти.
 
«Прецедент із Супрун — це приклад хорошої реформи»
– Як вважаєте, чи можна говорити про політику без грошей?
– Залежно, в якому контексті. Наші люди цього точно не сприймають. 90 відсотків звернень, які до мене надходять, пов’язані з грішми. «Допоможіть відремонтувати ФАП, школу, замінити вікна, зробити комп’ютерний клас, спортивний майданчик, спортзал, закупити інвентар» і так далі. І до таких звернень потрібно ставитися з розумінням.
З усіх втілених реформ в Україні, яка вам імпонує найбільше?
– Децентралізація. Я вважаю, що це наймасштабніша реформа і з фінансової точки зору, і з політичної. Дай Боже, нам сил, бажання і політичної волі її завершити. Це реформа, яку побачили люди. До них прийшли не тільки гроші, а й якісні послуги.
– Зараз усі обговорюють особу міністра охорони здоров’я. Ви підтримуєте Уляну Супрун?
– Я надзвичайно поважаю і підтримую її. В нашому суспільстві є така проблема: чомусь люди сприймають людину, яка трохи інша, як чужу. Супрун і справді інша – і зовнішньо, і в своїх поглядах та висловлюваннях. Але душею вона набагато більше українка, ніж ті тутешні, які б’ються в груди і бігають на всі мітинги з криками “Слава Україні!”, “Смерть ворогам!”, але насправді є найбільшими ворогами українського народу, бо обкрадають його. Саме тому я не люблю ходити на публічні заходи. Не хочу стояти поруч із лицемірами. Прикриваючись вишиванками, саме вони зараз воюють із Уляною Супрун, яка зламала їхні корупційні схеми в медицині.
Прецедент із Супрун — це приклад хорошої реформи, яка дуже добре стартувала і вже важко спрогнозувати, чим вона завершиться. Бо все це зачепило корупційну машину, яку усунули від бюджетних коштів і яка ще в стадії агонії бореться, аби повернутися до корита.
 
«Я дещо розчарований у тому, що побачив у Верховній Раді»
– На ваш погляд, корупції більше внизу чи нагорі?
– На превеликий жаль, корупції сьогодні в Україні достатньо всюди. І найгірше, що досі українці лояльно ставляться до корупції. Навіть спосіб мислення пересічних людей — це вже корупція.
Колись ми робили опитування на Театральному майдані і ставили певні запитання тернополянам: “Скажіть, будь ласка, що ви робите, коли у вас є проблеми?”. Відповіді були дуже класичними: “Телефоную до знайомих”. А якщо у вас трапляється конфлікт з автоінспекцією” – аналогічно вирішують питання. І коли ми після того питали: «Ви розумієте, що це корупція?», люди сміялися, мовляв, ні, це ж мені кум порішав! Але це насправді і є корупція.
Чомусь люди говорять про неї тільки на загальнодержавному рівні. Якщо ж нетерпимість до корупції буде у голові кожного з нас, то її не буде в таких обсягах і нагорі.
Минулого року мав можливість відвідати Японію. Я запитав гіда, чи є корупція в його країні. Він відповів: «Так, є». Я здивувався, почувши відповідь: «Корупція всюди є. Бачите, там дороги будують, вивозять сміття? Цим у нас займається мафія останніх 100 років, заробляючи 1,5-3%». Я кажу, що в Україні корупційний відсоток значно більший. А японець сміється: “Якщо міряти не відсотками, а кількістю грошей, то в нас корупційна складова не менша, ніж в Україні”. Тобто, все в цьому світі відносне.
– Отже, корупцію побороти неможливо?
– В суспільстві не сприймається корупція тільки тоді, коли її немає на низинному рівні, коли вона не оточує людей, щоденно на них не тисне. Чому я так радію реформі децентралізації? Бо тепер у громадах є свої дозвільні центри, де працює місцева людина, яку всі знають. Вона не зможе сказати односельчанам: «Дайте 200 гривень за довідку».
Або ж ситуація із медичною реформою. Сімейний лікар, який тепер може отримати заробітну плату понад 20 тисяч гривень, не буде чекати, поки йому в кишеню щось покладе вдячний пацієнт. Тому що він розуміє: якщо надаватиме якісні свої послуги, то матиме ще більше пацієнтів і, відповідно, грошей.
Я щиро вірю, що ці процеси є незворотними. І завдяки реформам ми все ж поборемо корупцію спершу у своїх головах, а потім і в державі.
– Чи змінилися ваші життєві цінності й пріоритети за час роботи в парламенті?
– Не думаю. Якщо вже бути відвертим, я дещо розчарований у тому, що побачив у Верховній Раді. Там багато байдужих, які приходять на сесії, щоб просто повештатися, або й взагалі не відвідують засідання. Але є й багато таких, які плідно працюють, беруть участь у роботі комітетів, підкомітетів, і ти розумієш, що це шанс отримати нові знання, поспілкуватися з розумними людьми.
Зі свого розчарування я таки зробив позитивний висновок: завдяки депутатам, які не дбають про свої округи і своїх виборців, ми (тернопільські парламентарі) маємо більше шансів домогтися спрямування бюджетних коштів на розвиток саме нашої області. І спільними зусиллями нам це вдається робити.
– Чи можна залишатися чесним, будучи при владі?
– Можна. Головне – не звертати увагу на спокуси, які тебе оточують, а пам’ятати про ту високу мету, з якою прийшов у владу.