Повідомити новину

Поширити:

Днями  відбулося розширене засідання колегії Державного архіву  області за участі начальників архівних відділів райдержадміністрацій. Йшлося про підсумки виконання архівними установами області плану розвитку архівної справи за 2015 рік та  завдання на цей рік.
Доповідав директор облдержархіву Федір Полянський, який наголосив, що Державний архів  області сьогодні є одним з чільних архівів України. Тут зберігається більше 700 тис. одиниць зберігання за XVI-XXI ст.; до 2 тис. – науково-технічної документації за 1945-1990 pp., багато кіно-фото-фоно-відеодокументів, а у  бібліотеці – близько 40 тис. друкованих видань XVI-XXI ст.
Протягом минулого року проведено понад 20 нарад, у тому числі і виїзні наради на базі нового архіву у Тернополі на  вул. Карпенка. На будівництво нового приміщення архіву було виділено та освоєно 5 млн. грн. І це єдиний архівний об’єкт України, який сьогодні активно будується. Проведено ремонтні роботи і у районних архівних відділах (Борщів, Монастириська).
На зберігання до облдержархіву надійшло 9 нових фондів, 1164 одиниць зберігання. Найбільше серед архівних відділів документи НАФ прийняли Підволочиська, Гусятинська, Теребовлянська, Бучацька, Монастириська райдержадміністрації.
Велику роботу проводять начальники архівних відділів райдержадміністрацій зі збору документів і матеріалів про Героїв Небесної сотні та бійців, які загинули у зоні АТО. Зібрані матеріали увійдуть у збірку документів.
Завершено підготовку до друку «Анотованого реєстру описів періоду після вересня 1939 року». Створено  нові архівні фонди особового походження, а саме: Коцюлима Мирослава Петровича (1943-2005) – актора, режисера, народного артиста України (ф.р.3547); Глинського Михайла Петровича (1930-2014) – історика, архівіста, краєзнавця, перекладача, громадського діяча (ф.р.3548). Проведено роботу із комплектування архіву  фотодокументами (29 одиниць обліку), та відеодокументами (221 одиниць обліку).
У читальному залі працювали 384 користувачі, з них 103 дослідники, у тому числі 11 іноземців. Працівники Держархіву області у 2015 році експонували 20 документальних виставок до 100-річчя від дня народження всесвітньовідомого графіка Якова Гніздовського.
На базі архіву створено історико-краєзнавчу раду Тернопільщини з провідних істориків області та України. Засновано премію імені Ігоря Герети для кращих студентів, що займаються історичними дослідженнями. Ведеться науково-дослідна робота, міжнародна співпраця з архівом у м. Перемишль (Польща) та з архівом єврейської культури у м. Єрусалим (Ізраїль).
Серед пріоритетних напрямків роботи архівних установ області на 2016 рік визначено удосконалення нормативно-методичного забезпечення контролю за станом діловодства, експертизою цінності та збереженням архівних документів на підприємствах, в установах, організаціях, що є джерелами формування Національного архівного фонду. Заплановано розглянути на засіданні колегії облдержадміністрації питання «Про стан зберігання документів ліквідованих підприємств, установ, організацій та органів місцевого самоврядування, які припинили свої повноваження внаслідок адміністративно-територіальної реформи».
Забезпечення гарантованої збереженості документів Національного архівного фонду та повноцінного функціонування системи страхового фонду документації. За умови надання коштів буде продовжено будівництво нового приміщення архіву області. Здійснюватиметься удосконалення описів, каталогізація документів, створення нових фондів.
Про організацію роботи зі зверненнями громадян за 2015 рік на колегії доповідала начальник відділу інформації та використання документів Стефанія Коваль, зазначивши, що за звітний період виконано:  1601 запит громадян соціально-правового характеру, 248 тематичних запитів, 37 генеалогічних запитів, 509 актів цивільного стану,  559 фактографічних запитів.
На завершення учасники засідання колегії переглянули презентацію «Виставки Держархіву області 2015 року в фотооб’єктиві».
Ольга ДИШЛЮК,
секретар колегії облдержархіву