Повідомити новину

Поширити:

Часом, ідучи на прийом до лікаря, ми мимоволі ловимо себе на думці: «А що, коли я хвора. Боже, а якщо у мене рак!» Саме це захворювання люди часто сприймають не як діагноз, а, радше, як вирок. І це не дивно, адже, як стверджує статистика,  кількість онкохворих зростає. Лише уявіть, в Україні щороку на рак хворіють понад 170 осіб, а у світі – 12 мільйонів. Статистика, яка змушує задуматись, осмислити…
Міжнародний союз із боротьби з онкологічними захворюваннями проголосив 4 лютого Всесвітнім днем боротьби з раком. Саме напередодні цього дня ми завітали в Тернопільський обласний клінічний онкологічний диспансер, щоб зустрітися з провідними фахівцями-онкологами.
«Звісно, рак – це не вирок, але дуже серйозне захворювання, – зауважив  Леонід Шкробот, доктор медичних наук, головний лікар обласного клінічного онкологічного диспансеру. – Більше того, останніми роками цю хворобу почали все частіше і частіше діагностувати у людей молодого віку (25-40 років), а також у дітей. За статистикою, від раку в Україні щогодини помирають 10 чоловік, реєструють 18 нових випадків онкопатологій».
Так, у 2015 році у Тернопільській області виявлено 3317 хворих з первинними онкозахворюваннями, тобто це 311,1 на сто тисяч населення. Минулоріч  їх було вже 3456,  відповідно 325,3 на 100 тисяч населення. Цифри помалу, але ростуть…
Як кажуть медики, у нас розвивається усе – наука, медицина, інші сфери, а ось свідомість людей чомусь залишається на тому ж рівні. Фахівці вже вкотре повторюють, щоб вчасно виявити рак, а головне – вилікувати захворювання, потрібна рання діагностика, яка можлива лише під час якісних медичних щорічних оглядів. Коли ж чуєте про онкопатологію, не потрібно опускати руки, бігати до цілителів, знахарів тощо, а звернутися до фахівців, які після детальної діагностики призначать необхідний курс лікування.

Для того, щоби детальніше пояснити, як відбувається діагностування та лікування ракових пухлин і що таке променева терапія, ми звернулися до Оксани Павлівни Олексій, завідуючої радіологічним відділенням Тернопільського онкодиспансеру.
«До нас у відділення приходять люди з підтвердженим діагнозом онкопатології різних локалізацій. Ми проводимо необхідне дообстеження та призначаємо відповідне лікування. Чомусь найбільше люди бояться такого методу лікування, як променева терапія. Та хочу пояснити усім,  щоб подолати цю страшну недугу, в усьому світі застосовують три основних методи лікування: хірургічний, медикаментозний  і променевий.  Без поєднання цих методів, вилікувати рак майже неможливо!» – розпочала розмову Оксана Павлівна.
У радіологічному відділенні основним методом лікування є променева терапія. У кожному конкретному випадку опромінення пухлини здійснюють у різних режимах і дозах.
«Хочу наголосити, що лікування променевою терапією потребують 65-70% хворих, у яких виявлено злоякісні пухлини. Цього не потрібно боятися! У народі часто розповідають, як того чи іншого чоловіка лікували цими страшними «пушками» і тим самим нашкодили його здоров’ю. Променеву терапію призначають лише тим пацієнтам, у яких підтвердився діагноз на морфологічному, тобто клітинному, рівні.
Так, у 2016 році у радіологічному відділенні лікувалися 1560 хворих, у тому числі шестеро дітей. Чимало з них сьогодні почуваються добре, час від часу проходять необхідні обстеження», – зауважила Оксана Павлівна.
Більша частина хворих отримує доопераційні або післяопераційні курси променевої терапії. В результаті доопераційного опромінення первинна пухлина значно зменшується в розмірах та відмежовується від здорових тканин, що дає змогу хірургу провести радикальне хірургічне лікування. Післяопераційне опромінення попереджує виникнення регіонарних метастазів. При певних локалізаціях раку променеву терапію застосовують як самостійний метод лікування. У багатьох випадках, за умови вчасного діагностування та проведеного лікування,  пацієнтів виписують додому здоровими. Звісно, ці люди одразу ж стають на облік в онкодиспансері, проходять обстеження і перебувають під контролем лікаря, але головне – продовжують жити нормальним життям.
Оксана Павлівна розповіла, що останніми роками проводити планування променевої терапії та, власне, опромінення можливо на більш професійному рівні. Адже у 2013 році благодійник закупив для онкодиспансера високотехнологічне обладнання, а саме: для променевої терапії – апарат «TERАBALT» чеського виробництва, для діагностики і планування променевої терапії – комп’ютерний 16-зрізовий томограф «Siеmens». Такого обладнання немає ніде в області.
«Лікарі-радіологи є висококваліфікованими спеціалістами,  навчаються на курсах підвищення кваліфікації у провідних клініках не лише в нашій країні, а й у Європі. Основне завдання променевого терапевта –  підвести максимальну дозу опромінення до патологічного вогнища, тобто пухлини, і максимально обмежити, навіть змінімізувати променеве навантаження на здорові тканини. Завдяки цій апаратурі та висококваліфікованим фахівцям ми наблизилися до європейських стандартів», – завершила розмову Оксана Олексій.
Не знаю, як ви, а я заспокоїлась. Адже для того, щоб не опинитися у смертельних тенетах страшного діагнозу, потрібно щороку проходити повне обстеження і за найменшої підозри звертатися до спеціалістів.
Будьте здорові!
Зоряна ДЕРКАЧ