Повідомити новину

Поширити:

Народний депутат України Олег Барна разом із першим заступником голови Чортківської РДА І. Заболотним 14 січня побував у с. Коцюбинчики, де наприкінці грудня обвалився клуб. Спільно з сільським головою А. Слободяном, завбібліотекою М. Вівчарик, жителями села вони оглянули завали та погодилися із попереднім висновком про причину обвалу: малий заступ металевих ферм (до 15 см) на стіну. Враховуючи велике навантаження на ферму, яка тримала бетонні плити  перекриття, підмокла цегла розлізлася, не витримавши тиску. Аналогічний обвал стелі стався 11 років тому в Улашківському будинку культури, де теж, як встановила комісія, була слабка опора для ферм і малий захват – менше 15 см, замість встановлених нормативами 50 см. До того ж основа металевої конструкції ферми мала б опиратися не на цеглу, а на армований бетонний пояс. Він стійкіший до навантаження і не боїться вологи. Але якщо в Улашківцях обвал пришвидшило велике накопичення снігу на покрівлі, що збільшило навантаження утричі, то на даху клубу в Коцюбинчиках снігу не було взагалі. Тому обвал був неминучим і майже запрограмованим.
Він викрив і будівельний брак, і низку проблем далеко не київського рівня. Можливо, на емоціях (сподіваюся, ненароком) сільський голова і забув, що народний депутат не є розпорядником коштів ні державного, ні районного, ні сільського бюджетів, але, дізнавшись про цю проблему влітку на зустрічі із жителями села, Олег Барна пообіцяв за найпершої нагоди допомогти. Що і зробив без офіційних письмових звернень, у тому числі і з сільської ради. Повірив на слово.
«Мабуть, голова села забув про телефонну розмову наприкінці листопада 2018 року та мою обіцянку посприяти у наданні 200 тис. грн на придбання бляхи для перекриття клубу, – зауважив Олег Барна. – Саме цю обіцянку було підтверджено у Постанові Кабінету Міністрів від 5 грудня 2018 року. Що ще? Хіба народний депутат мав би сам і дах перекривати? А тому не потрібно на емоціях говорити неправду, ніби я відмовив у допомозі. Краще запитайте про це свого районного депутата, який і мав би лобіювати надання коштів з районного бюджету на ремонт клубу. Адже заклад культури перебуває на балансі району, як і вся сільська культура. І якщо я і сказав, що потрібно розібрати приміщення, то тільки як відгук на претензії окремих жителів села щодо його аварійності. Я не експерт із причин руйнування будівлі, не оглядав клуб раніше, але питання безпеки людей – понад усе. І добре, що обвал стався ще до ремонту приміщення, інакше клуб міг обвалитися, коли там перебували люди. Хвилює мене ще одне важливе питання – чому досі не було проведено експертизи стану будівлі, чому немає проектно-кошторисної документації на ремонт, як і жодних документів на велику будівлю у центрі села, де проводили масові заходи, де функціонувала бібліотека, куди ходили діти? А якби, не дай Боже, загинули діти, кого б тоді звинувачували? Народного депутата, Прем’єр-міністра чи Президента?»
Насамперед, слід провести експертну оцінку стану приміщення клубу, і лише такий висновок покаже, чи варто витрачати кошти на ремонт. Показовим є випадок із Нагірянською лікарнею, готовність якої 27 років тому була на 80 відсотків, і на її реконструкцію вже було заплановано у 2017 році 15 млн грн. Але за результатами роботи експертної комісії (на цьому наполіг народний депутат Олег барна) було встановлено, що одна зі стін має пошкодження – утворилася тріщина від просідання фундаменту. Її ремонт і підсилення фундаменту обійдуться дорожче, ніж побудова нової лікарні. Отож, проект було вчасно зупинено, збережено мільйони гривень.
Ще одним прикладом безгосподарності є Білобожницький будинок культури, де сільська влада протягом восьми років не спромоглася залатати дірку в покрівлі хоча б старим шифером, що призвело до намокання і руйнації задньої стіни. В результаті, довелося піднімати плити перекриття та перемуровувати стіну, а це – вже мільйонні витрати на ремонт будівлі.
Чому сільська влада не ініціювала капітальний ремонт за кошти державного фонду регіонального розвитку, як це роблять інші органи місцевого самоврядування? Чому сільська рада не використовує внутрішні резерви, скажімо, не залучає кошти власників і орендарів паїв? Чому посадовці села не подають проекти на ремонт будівель, будівництво доріг, водогонів, освітлення вулиць на урядові і неурядові програми, на недержавні і закордонні інвестиційні проекти, котрими вже скористалося багато громад області? Причина проста… Для цього потрібно не сидіти у кабінеті, а працювати, шукати, вивчати!
Сільські голови мають, нарешті, стати дбайливими господарями сіл, громад, а не чекати, допоки приїде чиновник з району, області чи Києва і почне вирішувати сільські проблеми. До речі, посадовими обов’язками саме  сільського голови є: належне утримання будівель, контроль за їх станом, безпекою і навіть ремонтом, незалежно від форми їх власності. І тим більше сільський голова повинен контролювати й оберігати бюджетні установи (школи, клуби, медпункти). Вони, хоч і перебувають у віданні району, але в них працюють, проводять вільний час чи лікуються жителі громади, сюди ходять навчатися їхні діти. Тим паче, що в процесі децентралізації через рік-два ці будівлі будуть передані у власність сільських рад. Чи ви не хочете перейняти їх у належному стані?
«Я завжди готовий допомогти селам, жителі яких виявляють ініціативу, не чекають, що проблема вирішиться сама. Підтвердженням цього є село Сосулівка, де за кошти, зібрані громадою за ініціативи отця В.Заболотного,  почали відбудову місцевого будинку культури. Згодом, за моїм поданням, були надані кошти з державного фонду соціально-економічного розвитку громад для завершення цих ремонтних робіт», – заявив Олег Барна.
Спільно з головою села Коцюбинчики  А. Слободяном, директором ЗОШ І-ІІ ступенів В. Пашко, медсестрою ФАПу Н. Павлик народний депутат оглянув триповерхове приміщення школи. Тут навчаються лише 28 дітей. Класи розмістили на другому поверсі. Тому присутні дійшли висновку, що на першому поверсі можна облаштувати актовий зал, медпункт і дві кімнати для дошкільнят. А бібліотеку, сільську раду і пошту можна перенести на третій поверх навчального закладу. Таким чином, зібравши усі бюджетні установи в одне приміщення, можна було б ефективно використати кошти на їх утримання в належному стані.
Прес-служба народного депутата Олега Барни