Повідомити новину

Поширити:

Представники громадських організацій, духовенства, військові добровольці, історики й активні жителі краю у форматі жвавого обговорення визначали напрямки вирішення надважливих для українського народу питань. Засідання «круглого столу» на тему «Тернопільщина в контексті створення Української помісної православної церкви» відбулося 26 листопада у Тернополі.
«Релігія має величезний вплив на національну безпеку держави, — переконаний організатор заходу Іван Ковалик. — Російська агресія проти України виявляється не лише у воєнних діях на сході. Ворог прагне проникнути у різні сфери суспільного життя українців, і одним з його ганебних методів є розпалення релігійної війни. Єдиною правильною та гідною відсіччю стане об’єднання нашого народу навколо створення єдиної помісної Церкви. Українці йшли до цього впродовж багатьох століть і сьогодні отримали безцінний шанс відновити історичну справедливість».
Отримання томосу від Вселенського Патріарха — один із наслідків українсько-російської війни, наголосив доктор історичних наук, професор Іван Зуляк.
«Якщо Українська незалежна держава, то має бути створена й єдина помісна Церква під егідою Київського патріархату. Зміна статусу канонічності забезпечить Українській церкві рівність серед усіх церков світу», — наголосив він. За словами історика, радянська влада завжди намагалася контролювати духовенство, а парафіяни ніколи не мали ніякого впливу на прийняття тих чи інших історичних рішень. «Нам нав’язують релігійну війну, рушійна сила якої — ідеологічні переконання та боротьба за людську свідомість, проте останнє слово – за народом», — підсумував Іван Зуляк.
На засіданні присутні порушили й актуальне питання щодо  повернення українських духовних святинь українському народу, зокрема Свято-Успенської Почаївської лаври. «Для Москви Православна церква завжди була потужним інструментом для завоювання територій. Сьогодні агресор має на меті посіяти внутрішнє невдоволення серед людей, а тоді увійти з військами як миротворець, — переконаний український історик, доктор історичних наук, професор Микола Бармак. — Ми не маємо права піддаватися впливу подібних провокацій і допускати силове захоплення лаври, що призведе до подальшого кровопролиття. Агресор саме на це й чекає. Ця святиня є, була і буде українською. Парафіяни самі мають прийняти рішення про добровільний перехід, а завдання громадськості — переконати їх у цьому мирним шляхом».
Учасники засідання скерували низку звернень до представників духовенства, керівництва держави й вірян. Також вирішили створити громадську платформу «Тернопільщина за Українську помісну православну церкву» та провести широку кампанію щодо роз’яснення серед населення значення створення єдиної помісної Церкви, адже «фейкова» інформація у ЗМІ та соцмережах дезінформує громадян й призводить до різного роду провокацій.
«Необхідне максимальне залучення до цієї кампанії представників громадських організацій, викладачів вищих навчальних закладів, істориків, держслужбовців. Допоможе й діюча місцева влада Тернопільщини, яка є доволі комунікабельною та відкрито йде на контакт із громадськістю. Просвітницька діяльність і зважена позиція народу сприятимуть уникненню можливого силового сценарію», — зазначив Іван Ковалик.
Наприкінці представники духовенства закликали вірян молитися за Українську державу й воїнів, які стоять на варті нашого спокою. «Сьогодні необхідна консолідація як військових так і релігійних сил задля збереження національної ідентичності та української державності», — підсумував отець Василь Божаківський.