Повідомити новину

Поширити:

2201У Лосятині, що неподалік Почаєва на Тернопільщині, провели свято полуниць. Місцеві про цю запашну ягоду знають абсолютно все, адже вирощують її понад 50 років.
Відра, ящики й кошики з полуницями можна побачити обабіч дороги. Біля кожної хати – плантації ягід. Та головне – вже кілька років у селі успішно діє кооператив «Ягідний край».
Із червня 2012 року у Лосятині почав розвиватися проект розвитку полуничних кооперативів, організований компанією «Данон». Тоді ж полуницею було засаджено перші 10 га. Відповідно до діючого контракту з компанією кооператив може збувати 20% врожаю на ринок і 80% на переробку.
«Головую вже не перше скликання, — розповідає очільниця Лосятина Надія Залевська. — Коли прийшла, тут не було ні дороги, ні клубу. Село занепадало. Люди не мали роботи, поневірялися на заробітках за кордоном. Тож мусили запроваджувати проекти, щоб якось покращити ситуацію. 2009 року, під час реалізації першого проекту, роздавали людям худобу і зернові. Далі вирішили організувати кооператив.  Хоча спочатку в успіх полуничного проекту ніхто не вірив».
Люди в Лосятині завжди вирощували полуницю, малину і продавали на дорозі. Всі присадибні ділянки ними засаджені. «Здати у кооператив — більш прибутково, ніж перекупщику за половину вартості, — міркує пані Надія. — Люди у нас працьовиті, треба їм тільки трохи допомогти».
2200У компанії «Данон» зацікавлені, аби не тільки члени кооперативу, а й кожен охочий житель вирощував і продавав їм свою продукцію. Саме тому у 2014 році почалась активна співпраця з сімейними господарствами, які займаються вирощуванням полуниці. І цього року до проекту долучилися п’ять фермерів із Тернопільської та Львівської областей. У сукупності вони засадили 5,5 га полуниці на умовах співфінансування. Це свідчить про їх віру в економічну доцільність та сталість ідеї згаданого проекту.
Голова Лосятинської сільради Надія Залевська підкреслює, що завдяки кооперативу господарі отримали змогу знайти нові ринки експорту своєї продукції.
«Це дає людям можливість жити на своїй землі і отримувати дохід в Україні», – зазначає голова сільради.
Щодо прибутку, то чиновниця спростувала інформацію, яку вже кілька тижнів обговорюють в Україні. Йдеться про заробітну плату. Журналістка одного львівського видання запевняла читачів, що у Лосятині в день заробляють по 7 тис. грн.
«Якщо у нашому селі платили б таку суму за один робочий день, то на полі, напевне, працювали б іноземці-заробітчани. Щодня на плантації виходить понад 150 людей. Їхня заробітна плата залежить від кількості зібраної полуниці. Але навіть найвправніші господині не заробляють в день 7 тис. Хоча я сподіваюся, що незабаром ця цифра стане реальністю», – зауважила Наталя Залевська.
Ми познайомилися з жінкою, яка в день збирає 200 кг полуниць. Каже, що за таку роботу отримує непогану зарплатню, проте суму заробітку жінка озвучити відмовилася.
Попри свої таємниці, у Лосятині довели, що кооперація може бути ефективною. Адже досвід села вже використовують фермери з інших областей України, які переконалися у перевагах об’єднання.
Наталя ЛУКІВ