Повідомити новину

Поширити:

Вселенський патріархат ухвалив рішення надавати права на створення помісної церкви без урахування думки Москви. Насамперед, це стосується української автокефалії. Позиція Константинополя не тільки наближає українців до отримання церковної незалежності, а й означає ідеологічну поразку Москви.
За крок до автокефалії
Наприкінці квітня відбулася визначна для православних українців подія. Президент Петро Порошенко звернувся до Вселенського Патріарха Варфоломія з проханням надати автокефалію Православній церкві в Україні. Ця ініціатива була підтримана ієрархами Київського патріархату й Автокефальної церкви, народними депутатами і звичайними вірянами.
Зараз українці очікують рішення про церковку незалежність. Адже для створення помісної церкви наша держава повинна отримати спеціальний дозвіл – томос про автокефалію. Він видається зі згоди інших церков, і зрозуміло, що цією нормою користується Москва. Представники Російської церкви останні півроку намагались запевнити Патріарха Варфоломія, що Україні не потрібно давати автокефалію. Проте ці спроби не мали успіху.
У вересні Архієрейський собор вирішив, що може надавати автокефалію церкві без узгоджень з іншими церквами. Зокрема, не питаючи Росію. Ця заява не тільки посилила впевненість у майбутній церковній незалежності Україні, а й засвідчила втрату ідеологічного впливу російських церковників.
«Вселенський патріархат ухвалив рішення про право Вселенського патріархату без урахування думки Москви надавати всім державам права на створення помісної церкви. І насамперед – Україні», – наголосив Президент Петро Порошенко.
Після отримання томосу Україна зможе розірвати церковну залежність від Москви, у яку потрапила майже 400 тому. Історична справедливість буде відновлена, адже Українська церква здобуде канонічність і роль матері-церкви для нашої держави буде виконувати Константинопольський патріархат.
Поразка Путіна
Москва лютує через наближення України до створення єдиної помісної церкви. Від коментарів про «несхвалення» речники Кремля переходять до відверто гнівних заяв.
«Ви знаєте позицію Російської православної церкви, ви знаєте позицію Патріарха всієї Русі з цього питання. Звичайно, якісь дії, спрямовані на розкол церкви, навряд можуть підтримуватися і навряд можуть вітатися», – заявив речник президента Росії Дмитро Пєсков.
Характерно, що російські чиновники роблять постійні випади на адресу Петра Порошенка. За просування церковної незалежності України Главу держави називають «зухвалим політиком».
Речник УПЦ Київського патріархату Євстратій Зоря розповідає, що нервові заяви Москви посилились після зустрічі російського Патріарха Кирила із Варфоломієм. Адже саме тоді Вселенський Патріарх повідомив Кирилу, що рішення про українську автокефалію вже ухвалене.
«Константинопольський Патріарх зрозумів, що подальша гра з Москвою немає жодних позитивних шансів», – зауважує голова Державного комітету у справах релігій Андрій Юраш.
Російська церква втрачає залишки свого політичного та ідеологічного впливу. І це стосується не тільки України, а й інших сусідніх держав. Експерти пояснюють, що найбільша православна громада РПЦ – в Україні, і вона виходить із підпорядкування. Тож для Путіна це катастрофа. Москва вже не зможе називати себе «церквою-матір’ю», що запустить незворотні процеси відходу від Росії церков інших держав.
«Це – елемент чергової незалежності України і від’єднання від російської залежності. Росія дуже часто використовувала церкву як інструмент впливу на Україну» – зауважує експерт із зовнішньої політики Тарас Семенюк.
Сьогодні Україна за крок до нової сходинки у своїй сучасній історії. Церковна незалежність від Москви посилить українську державу і назавжди змінить розклад сил на геополітичній арені.
Сергій ТИМЧУК
підпис до фото: Українська церква отримає автокефалію без урахування думки Москви