Повідомити новину

Поширити:

Патріарх Української греко-католицької церкви блаженнійший Святослав відвідає Тернопільщину. У п’ятницю, 17 листопада, в селі Мушкатівка Борщівського району відбудеться посвята та відкриття єдиного в Україні Меморіалу пам’яті жертвам псевдособору 1946 року. Всіх жителів області запрошують на відкриття, щоб спільно з вірянам, духовенством та блаженнійшим Святославом помолитися за душі сотень тисяч страчених за віру.
Псевдособор та хвиля терору, що прокотилася після нього, стали чорними сторінками історії нашої неньки-України. В роки більшовицького свавілля жорстока розправа над українською інтелігенцією, громадськими діячами та науковцями, поетами й письменниками, власне, над усім, що уособлювало українську ментальність та культуру, не оминула і Українську греко-католицьку церкву. Більшовицька влада вбачала велику загрозу в діяльності церкви, яка за жодних обставин не бажала співпрацювати з терористичним комуністичним режимом і всіляко підтримувала своїх вірян у нелегкі для них часи.
8 березня 1946 року на Святоюрській горі у Львові відбувся так званий псевдособор, на якому, за наказом Сталіна, була ліквідована Українська греко-католицька церква. Псевдособор, по суті, узаконив репресії проти греко-католиків, тисячі священиків та вірних відправили на заслання і кинули у тюрми. А церкву насильно приєднали до Російської православної. Не оминула лиха доля і священнослужителів Мушкатівської церкви Петра і Павла. Отців Всеволода Лещишина та Василя Білінського було заарештовано і засуджено за відмову  перейти у московське православ’я.
І ось у 2016 році, через 70 років після цих сумних подій, в пам’ять про всіх замучених священиків і вірян на території церкви Св. Петра і Павла, що у селі Мушкатівка, було встановлено Меморіал пам’яті жертвам псевдособору 1946 року.
За словами автора та мецената проекту Василя Чубака, його дідусь Омелян Петрович багато розповідав про поневіряння Української греко-католицької церкви. Його самого засудили до 15 років каторги за участь в ОУН-УПА, і він добре знав про роль греко-католицької церкви в підтримці українського національно-визвольного руху.
«Дідусь неодноразово казав, що минуть лихі часи і Україна все-таки стане незалежною, а Українська греко-католицька церква вийде з підпілля, біле стануть називати білим, а чорне чорним, правда завжди перемагає», – поділився спогадами Василь Чубак.
На жаль, його дідусь не дожив до тих часів, але його справу продовжив батько Василя – Володимир Чубак. Разом з активною громадою села та членами Народного Руху України, осередок якого очолював, він у 1991 році сприяв відновленню діяльності  Української греко-католицької церкви в рідному селі.
«Тато був у дружніх стосунках з єпископом Тернопільсько-Зборівської єпархії УГКЦ Михаїлом Сабригою і мені часто наголошував: «Тернистий шлях справжньої віри, але він зажди приводить до Бога. Наші нащадки повинні знати правду про свою історію, щоб не допустити її помилок у майбутньому». Слова дідуся і батька глибоко запали мені в душу, а в 2014 році, після презентації книги о. Андрія Говери «Літургія підпільної Церкви», яка також справила на мене величезне враження, я вирішив, що мушу внести  хоч невелику лепту для відновлення історичної справедливості та увічнення пам’яті невинно страчених служителів церкви, всіх єпископів, капеланів та вірян. За допомогою в реалізації задуму звернувся до свого давнього і доброго товариша, всесвітньо відомого митця, скульптора і художника Романа Романишина. Його виставки побували у найвідоміших галереях  Європи та світу. Скульптури та картини Романишина експонували у  Норвегії, Німеччині, Швеції, США, Нідерландах, Великій Британії, Японії та  Бельгії, чимало його робіт перебуває нині у приватних колекціях. Велика виставка його творів відбулася в Тернополі в ТРЦ «Подоляни». І я щасливий, що одне з творінь великого митця сучасності  -Меморіал пам’яті жертвам псевдособору 1946 року – є в моїй рідній Мушкатівці. Це знак світлої пам’яті всім полеглим за віру та пересторога для майбутніх поколінь», – наголосив Василь Чубак.