Повідомити новину

Поширити:

Великогаївська об’єднана територіальна громада утворена у 2015 році. До неї належать 14 сіл, 6 сільських рад. Тут проживає понад 11 тисяч населення. За три роки роботи втілили низку інфраструктурних проектів. Як зазначає очільник громади Олег Кохман, головними пріоритетами роботи є ремонт доріг, розвиток медицини, освітньої галузі. Нещодавно відкрили Центр надання адміністративних послуг.
Про досягнення і подальші плани розвитку громади розповідає голова Великогаївської ОТГ Олег Кохман.
 
Розпочали з благоустрою
– На які етапи можете розділити розбудову інфраструктури громади?
– Насамперед, взялися за дороги, благоустрій, освітлення. У 2016-му за рахунок субвенції з Державного бюджету України у розмірі 8,2 мільйона гривень було профінансовано роботи з облаштування вуличного освітлення в селах громади, будівництва водозабору в с. Баворів, капітального ремонту школи в с. Дичків та адміністративного будинку в с. Товстолуг, де розміщується офіс старости, поліцейська станція та ФАП. У 2017 році у співфінансуванні з державним бюджетом відремонтували майже 6,5 кілометрів доріг, загальна вартість робіт – 16 млн грн. Маємо вже  хороше сполучення між усіма селами і з центром громади. З метою покращення доїзду до шкіл та садочків відремонтовано дороги комунальної власності в селах Товстолуг, Грабовець, Білоскірка, Дичків. В планах на 2019 р. – ремонт доріг у селах Прошова і Козівка.
За сприяння народного депутата України Тараса Юрика («Блок Петра Порошенка «Солідарність») в 2017 році отримали 400 тисяч гривень із Фонду соціально-економічного розвитку на ремонт дороги в с. Білоскірка, а також мільйон гривень на монтаж нової системи опалення в школі с. Великі Гаї. У громаді за підтримки Тараса Юрика розбудуємо спортивну інфраструктуру – встановили два спортмайданчики зі штучним покриттям у селах Товстолуг і Фаворів. У с. Товстолуг до 50-річчя школи здійснюємо капітальний ремонт даху і фасаду.
– У 2016  році громада перебрала на себе повноваження управління освітою. Які успіхи у цій сфері?
– Відкрили сучасні комп’ютерні класи у школах сіл Великі Гаї, Баворів, Товстолуг. Придбали шкільний автобус, вартістю 1 млн 900 тисяч грн. Сформували опорну школу із трьома філіями. Закупили сучасні засоби навчання, у тому числі спеціалізоване обладнання для кабінетів фізики, хімії, біології. Опорною зробили Великогаївську ЗОШ, бо там найбільше учнів – 370.
На основі співфінансування із місцевого і державного бюджетів закупили обладнання – інтерактивні дошки, комп’ютери, також кошти вже перерахували на закупівлю нових парт. Я особисто цікавлюся, як налагоджується нова система навчання у початкових класах. І безмежно радію, коли бачу, що вчителі і діти захоплені програмою «Нова українська школа».
 
2018-й – рік реформування медицини
– У 2018-му субвенційні кошти, спрямовані із Державного фонду регіонального розвитку, скерували  на первинну ланку медицини. У Великих Гаях вже завершили будівництво амбулаторії. 3 млн гривень направили на  такі проекти – у Дичкові триває  капітальний ремонт ФАПу, а в с. Грабовець – реконструкція ФАПу. Також здійснюємо реконструкцію амбулаторії у Баворові. Сімейні лікарі перейшли до нас з районної лікарні. Первинна ланка медицини в нашій громаді формується на високому рівні.
– Які соціальні програми діють для жителів громади?
– Майже мільйон гривень надаємо щорічно на лікування онкохворих, на кожного пацієнта – від 2 до 10 тисяч грн. Є програми щодо підтримки учасників бойових дій. Хлопцям, які ідуть на службу за контрактом, платимо по 15 тисяч гривень, а тим, хто йде на строкову службу у ЗСУ, – 10 тисяч гривень. Усім учасникам бойових дій ми надали земельні ділянки. А для дітей бійців функціонують тритижневі табори при загальноосвітніх школах. Діє у нас програма щодо розвитку молоді. Утримуємо 6 футбольних команд та фінансово підтримуємо участь дітей у спортивних змаганнях різного рівня. Наша команда «Агрон-ОТГ» два роки поспіль є чемпіоном області, бере участь в аматорському чемпіонаті України.
 
Відкриття ЦНАПу – це яскравий приклад втілення необхідних людям проектів
– У жовтні в громаді відкрили Центр надання адміністративних послуг. Як вдалося втілити такий масштабний проект?
– Створення ЦНАПу відбулося в рамках програми Міністерства соціальної політики України у форматі «Прозорий офіс». Ремонт приміщення здійснили за кошти бюджету громади, а 500 тисяч гривень на обладнання, в тому числі комп’ютерну техніку, меблі, крісла, спрямувало Міністерство соцполітики. Сьогодні у центрі надають 130 послуг. Як наголосив під час урочистого відкриття об’єкта голова Тернопільської обласної державної адміністрації Степан Барна, ключова стратегія реформи децентралізації – це максимально доступні послуги для місцевих жителів.
Втілення таких масштабних проектів стає можливим завдяки реформі децентралізації, яка ініційована Президентом та Прем’єр-міністром України. Якщо брати на прикладі нашої громади, то за три роки на формування інфраструктури було спрямовано 70 мільйонів  гривень. За ці кошти втілили проекти, про які люди навіть мріяти не могли раніше. І відкриття ЦНАПу є яскравим прикладом цього.
– До утворення громади ви 9 років працювали сільським головою у Великих Гаях. Які ресурси дає реформа децентралізації для ефективної роботи?
–  У Великих Гаях ми реалізовували деякі проекти, але зрозуміли, що реформа дає набагато більшу перспективу розвитку, що ми маємо усі ресурси, щоб стати спроможною громадою. Раніше ті сільські ради, які увійшли до нашої ОТГ, мали кошти тільки на зарплату, розвитку не було ніякого. Нині ж в кожному селі вже є конкретні результати роботи. Дякувати Богу, у мене дуже хороша команда,   усі ми спільно реалізовуємо проекти, які потрібні людям.
 – Як сім’я ставиться до вашого насиченого робочого графіку? Хто підтримує найбільше? 
– Найбільше мене підтримує дружина Людмила, вона – вчитель початкових класів, методист. Зараз багато працює над реалізацією програми «Нова українська школа», надає консультацію педагогам. Надзвичайно щасливий, коли є можливість бодай трохи часу провести із внуком. Дочка каже, що він хотів би бачити дідуся частіше. Синові 21 рік. Він професійно грає у футбол. Вільного часу майже не маю. А якщо є, проводжу у колі сім’ї. Родиною відзначаємо дні народження, Різдво, Пасху та всі інші свята. Я живу біля мами, недалеко. Часто збираємося наприкінці тижня, спілкуємося на  різні теми, говоримо про життя.
 
Амбітні проекти
 
 
– Відомо, що у вашій громаді планується втілення дуже амбітного проекту в контексті  розвитку спортивного простору «Центр активних видів спорту».
– Спільно з народним депутатом України, головою Федерації футболу Тернопільської області Тарасом Юриком вже презентували цей проект у Києві віце-прем’єр-міністру-міністру регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадію Зубку. Проект вже затверджено постановою. Його реалізують за секторальної підтримки ЄС у Великогаївській ОТГ. Це буде спортивний комплекс на 1000 глядацьких місць із футбольним полем, з облаштованими місцями для занять баскетболом і волейболом, силовими та іншими видами спорту. Спорт виробляє навички цілеспрямованості, дисциплінованості, боротьби і перемоги. Тому в громаді приділяємо велику увагу розвитку спорту. Ми посіли третє місце серед кращих спортивних сіл України і ми – чемпіони з міні-футболу серед команд сіл України. Тож маємо чим пишатися.
–  Ваша громада стала учасником важливого соціального проекту. Йдеться про першу в Україні соціально-спортивну школу фонду «Реал Мадрид». Розкажіть про це.
– У червні цього року дружина Президента України Марина Порошенко в рамках візиту на Тернопільщину відвідала нашу громаду. Разом з нею обговорили питання інклюзивної освіти. Поспілкувалася Марина Порошенко з учителями, провела переговори з керівництвом фонду “Реал Мадрид” в контексті допомоги дітям з особливими потребами. Як відомо, у Тернополі місяць тому урочисто відкрили першу в Україні соціально-спортивну школу фонду «Реал Мадрид». 25 дітей із нашої громади долучені до проекту. Із дітьми працюють професійні тренери, а також учителі, вихователі, психологи. З нагоди відкриття школи на стадіоні нашої громади відбулося справжнє свято – майстер-клас провели екс-гравці «Реал Мадриду»  Едвін Конго й Хосе Луіс Кабрера, а також легенди українського футболу В’ячеслав Свідерський та Едуард Цихмейструк.  Це були незабутні емоції.
 
Реформа децентралізації, яку ініціював Президент України, – одна з найбільш успішних в країні.
– Які пріоритети обрано для подальшого розвитку громади?
– Заплановані проекти стосовно покращення стану доріг у нашій громаді. Також маємо намір завершити наступного року будівництво об’єктів галузі медицини. Йдеться про приміщення, де будуть пункти здоров’я й амбулаторії. І третій проект – спорудження «Центру активних видів спорту». Наші пріоритети – медицина, освіта, дороги, культура. Ми вже показали людям, що об’єкти можемо збудувати за рік-півтора. Мало хто вірив, що відкриємо ЦНАП. Але ми це зробили за півтора року. Ніхто не сподівався, що діятиме нова амбулаторія. Однак те, про що ми раніше й мріяти не могли, стає реальністю.
Є у нас активні молоді люди, які об’єдналися і створили громадську організацію «Поштовх вперед» і займаються різними молодіжними проектами. Є багато ідей, налагоджуємо системну працю. Минулого тижня проходили навчання, як стати успішним учасником «Бюджету участі». Наші партнери із США вчили, як оформляти документацію, як вдосконалити ідеї, щоб виграти грант. Є в нас багато цікавих інших ініціатив в ОТГ. Хочемо започаткувати фестиваль меду, адже в громаді багато людей займаються бджільництвом. Також плануємо проводити щорічний фестиваль патріотичних пісень, щоб популяризувати культурні надбання країни.
– Наскільки важливо для вашої громади і загалом для України продовжувати реформу децентралізації?
– Це, безумовно, потрібний шлях для країни. Звичайно, багато скептиків не вірили в її успіх, але тепер бачать результат. З огляду на зроблене у Великогаївській громаді, ті, хто нас критикував, тепер переконуються в дієвості децентралізації. Ми раді, що одні з перших отримали висновок щодо об’єднання 14 сіл. Наші європейські партнери, всі, хто приїжджав в нашу громаду з-за кордону, зауважують ефективність і результативність реформи. Нам треба неодмінно продовжувати цей шлях.
– Що ви побажали б жителям Великогаївської громади?
– Три роки – це не так вже ж багато часу, але життя в громаді змінилося на краще. А успіху досягаємо завдяки злагодженій роботі команди та підтримці жителів. Шановні земляки, будьте оптимістами. Бажаю вам миру, добра і процвітання.