Повідомити новину

Поширити:

або:
Як «замельдувати» алкоголіка чи наркозалежного для отримання субсидії
Нові зміни в оформленні субсидії збентежили багатьох людей. Зокрема встановлено: у разі, якщо член домогосподарства не має доходів через хворобу або алко- чи наркозалежний (за наявності довідки від лікаря), онкохворий (за наявності висновку ЛКК), субсидію може призначити Комісія з питань призначення житлових субсидій.
Отже, якщо в родині є алкоголік чи наркозалежний, родина має шанси отримати субсидію. Не є секретом, що і в містах, і селах алкоголізм та наркоманія поширені, як ніколи. То як здобути довідку про те, що член родини страждає від залежності?
Наразі в уряді не надали чіткого алгоритму, у який спосіб отримати документальне лікарське підтвердження про те, що людина хворіє на алкоголізм чи наркоманію. Лікарі, з якими я спілкувалася, безапеляційно стверджують: звертатися до сімейного лікаря за такою довідкою – марна справа. Згадані діагнози можуть встановити хіба наркологи та психіатри, і, звісно, процедура не обмежиться одним прийомом. «Заочно» – за зверненням матері чи дружини алкоголіка чи наркозалежного теж не отримати такої довідки, навіть, коли йдеться про осіб, які перебувають на диспансерному обліку. Довідку можуть видати хворій особі, на адвокатський запит та на вимогу суду, а члену родини – заборонено законодавством.
Скільки в області таких хворих? Тих, які перебувають на диспансерному обліку як алкозалежні, – майже 35 тисяч осіб, як наркозалежні – майже 5 тисяч. Місцеві лікарі стверджують: насправді кількість  втричі більша.
Як змусити алкоголіка чи наркозалежного «замельдуватися»? На практиці це досить складно. Варто нагадати, що в Україні заборонено примусове лікування від алкоголізму та наркоманії. Лише з доброї волі людина має лікуватися. Добре це чи зле – точаться гострі дискусії.
Відповідно до  Кримінального кодексу, примусове лікування може бути застосоване судом, незалежно від призначеного покарання, до осіб, які вчинили злочини, чи мають хворобу, що становить небезпеку для здоров’я інших осіб. Відповідно до Основ законодавства України про охорону здоров’я, до соціально небезпечних захворювань належать туберкульоз, психічні, венеричні захворювання, СНІД, лепра, хронічний алкоголізм, наркоманія.
Отож, можливість оформлення субсидій для родин, де є такі хворі, залежатиме від доброї волі хворих.
Нагадаємо й інші нововведення. Зокрема, тепер при розрахунку житлової субсидії до сукупного доходу не враховуються сплачені аліменти та бюджетна дотація за вирощування молодняка великої рогатої худоби. Субсидію на загальних умовах можуть отримати громадяни, в яких є заборгованість зі сплати єдиного соціального внеску з вини роботодавця, а також ті родини, опалювальна, а не загальна, площа житла яких не перевищує 120 кв. метрів для квартири та 200 кв. метрів для індивідуального будинку. Про останню норму багато мовилося – начебто вона мала б розширити коло осіб, які зможуть оформити субсидію. Однак, вникнувши у зміст термінів, багато людей уже встигли розчаруватися. Бо що таке опалювальна площа –  це загальна опалювальна площа об’єкта споживача без урахування площі лоджій, балконів, терас, а також площі приміщень, де відсутні тепловіддавальні поверхні (радіатори, регістри, стінки печей, трубопроводи систем опалення тощо), які безпосередньо не з’єднані з опалювальними приміщеннями дверними та іншими отворами. Якщо, скажімо, кімнати люди опалюють конвекторами, а двері виходять у коридорчик, то останній, хоч і без опалювальних приладів, однаково належить до опалювальної площі.
Що ще нового в оформленні субсидій? Громадяни, які отримують пенсію у зв’язку з втратою годувальника, досягли пенсійного віку або отримують пенсію за вислугою років, а також ті, хто отримує державну соціальну допомогу за інвалідністю з дитинства мають, право на понаднормову площу (не більш як 30% від норми).
Крім того, з 1 жовтня, якщо вартість фактично спожитої послуги менша за обсяг обов’язкового платежу, субсидіант має право сплачувати лише вартість фактично спожитої послуги.
Без обов’язкової сплати ЄСВ субсидію можуть отримати: безробітні в сільській місцевості, райцентрі, селищі; безробітні в місті за умови перебування на обліку в центрі зайнятості; громадяни, які працюють за кордоном і сплачують там ЄСВ, що підтверджується документально.
Якщо субсидію на новий 2018–2019 рік уже призначено, то її розмір на опалювальний сезон управління соціального захисту населення у жовтні розрахує автоматично.
 
Ольга КУШНЕРИК