Повідомити новину

Поширити:

1409«Я йому казала: «Не простягай руки, бо колись тебе заб’ю». Молода вродлива селянка, матір чотирирічного хлопчика, без хитрощів і виправдань розповідала перед суддями, чому ножем проткнула чоловікові серце. Бо коли пив, то ставав звіром. Тоді жінку засудили до шести років позбавлення волі.
Недавно її на вулиці ледве впізнала – напевно, звільнили достроково (чи, може, роки так швидко пролетіли?), і живе вона серед волоцюг, випиває. Її син, мабуть, школяр і проживає із бабусею, яка тоді, на суді, так стражденно плакала. Матір відчувала, що не на шість років втрачає дочку, а назавжди… Ось так один вчинок перекреслив життя, повів манівцями.
Коли життя під одним дахом стає нестерпним, треба щось змінювати, бо людське терпіння має межі, і може статися непоправне навіть з тими, хто, здавалося б, і не здатний на кардинальні імпульсивні дії.
Підволочиська драма
Нещодавно у Гусятинському райсуді засудили молоду жительку Підволочиська, яка убила свого, теж молодого, чоловіка, до дев’яти років позбавлення волі. Переглядали цей вирок в апеляційній інстанції і не знайшли підстав, щоб пом’якшити покарання, як того просила засуджена.
Злочин скоєно 11 січня цього року у будинку подружжя. Перед тим вони проживали у родичів у селі і лише недавно перебралися в окреме житло. У гостях у них був колишній чоловік засудженої. Сиділи на кухні, випивали. Господиня пішла на верхній поверх присипати сина, заснула й сама. Як розповідатиме на суді, розбудив її дуже п’яний чоловік, висловлював якісь претензії. Спустилася на кухню. Колишній благовірний теж ледве тримався на стільці. Вона спровадила його спати.
А далі сталося страшне. Сварка, шарпанина, ніж… За словами жінки, п’яний чоловік почав бити її, шарпав за волосся, аж вирвав цілий жмут, душив. Для самооборони вона схопила ніж і декілька разів ударила ним кривдника. Перелякана, втекла на другий поверх будинку.
Аж уранці вона розтормосила колишнього чоловіка і удвох вони повернулися на кухню. Усвідомлення біди, паніка… За словами колишнього чоловіка, він налив жінці горілки, щоб та трохи заспокоїлася. Викликали «швидку», міліцію.
На суді винуватиця стверджувала, що часто терпіла скандали, побої з боку чоловіка. Того фатального вечора йому не сподобалося, що дружина дорікала за пиятику. «Ти недавно був у лікарні, знову хочеш туди потрапити?», – казала вона йому. Ярослав і справді перед тим потрапив у реанімацію із приступом епілепсії.
Мати, тітка обвинуваченої теж стверджували, що часто доводилося розбороняти подружжя, і усе – через те, що Ярослав пиячив. Але суд критично поставився до таких свідчень, бо інші свідки, які не є родичами обвинуваченої, стверджували, що ніколи не бачили Ярослава п’яним.
Медичні експерти не виявили на жінці ані слідів душіння, ні слідів вирваного волосся на голові, що поставило під сумнів описану нею канву подій. Щоправда, у неї були синці на руках.
Як воно було насправді, знає, мабуть, лише одна винуватиця. Суд знайшов достатньо підстав, щоб засудити її за умисне вбивство.
 Підкрався до сплячого сина і…
Сімейні драми часто призводять до криміналу, в орбіті конфліктів  опиняються і діти, інші родичі. Другого червня у Борщівському райсуді прозвучав вирок для жителя с.Верхняківці, який серед ночі вдарив ножем сплячого сина. На щастя, останній вижив. Хоча, був на волосині від смерті, і лише вчасно надана медична допомога врятувала життя. Наскрізне проникаюче поранення печінки експерти кваліфікували як тяжке тілесне ушкодження.
На суді потерпілий просив не карати суворо батька, бо усе йому простив. З’ясувалося, того дня між ним та батьком стався конфлікт. Приїхавши до села, син побачив, як біля крамниця батьки сваряться. Тато був п’яний, дуже агресивний, ображав матір. Син  підійшов до батька, а той відштовхнув його. Тоді він, розсердившись, наніс батькові кілька ударів кулаком в обличчя. Той не відповів на його побиття. Але… Серед ночі батько підкрався до сплячого сина з кухонним ножем і проштрикнув йому живіт. Так помстився…
Суд визнав його винним у заподіянні тяжких тілесних ушкоджень, засудивши до п’яти років позбавлення волі, щоправда, з відстроченням виконання вироку та з іспитовим терміном на три роки. Тобто батько має шанс не сісти до в’язниці, якщо знову не вчинить протиправного. А ще він має компенсувати райлікарні витрати на лікування сина.
Не лише нігерієць – дебошир
Загалом війни у домашніх стінах – явище дуже поширене. Після цих вихідних у тернопільському інформаційному просторі топ-новиною стало повідомлення поліції: в обласному центрі нігерієць побив свою дружину-тернополянку. «Родзинкою» є те, що дебошир – нігерієць. Хоч насправді наші чоловіки гамселять дружин із тривожною періодичністю, і при тому не стають «зірками» інтернету. Як правило, їм загрожує відповідальність за статтею 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення (за вчинення насильства у сім’ї), за що суди переважно призначають 30 годин громадських робіт. Відповідно до Закону України «Про попередження насильства в сім’ї», насильство в сім’ї – будь-які умисні дії фізичного, сексуального, психологічного чи економічного спрямування одного члена сім’ї щодо до іншого члена сім’ї, якщо ці дії порушують конституційні права і свободи члена сім’ї як людини та громадянина і завдають йому моральної шкоди, шкоди його фізичному чи психічному здоров’ю.
Із судової практики у межах області вимальовуються драматичні сюжети, де дійовими особами є не лише подружжя, а, скажімо, зять скаржиться, що теща його гнобить, свекруха звинувачує невістку у психологічному насильстві.
Виселити неможливо?
Іноді люди намагаються у судовому порядку виселити із помешкання дебошира. Наприклад, нещодавно у Зборівському райсуді розглядали таку цивільну справу. Сільська  родина намагалася виселити зятя, який втомив усіх п’яними скандалами. Причому він у будинку, як мовиться, на пташиних правах – не є власником, шлюб не зареєстровано. Заперечуючи проти позову, чолов’яга апелював, що вони з дружиною взяли шлюб у церкві, у них є спільний син. Також він багато років тут мешкає, і усі свої кошти вкладав у спільну господарку.
Натомість позивачі: цивільна дружина і її старенькі батьки благали суд позбавити їх вічного порушника спокою. Чи мали вони шанс домогтися цього?  Відповідно до Житлового кодексу, якщо наймач, члени його сім’ї або інші особи, які проживають разом з ним, систематичним порушенням правил співжиття роблять неможливим для інших проживання з ними в одній квартирі чи в одному будинку, а заходи запобігання і громадського впливу виявились безрезультатними, виселення винних на вимогу наймодавця або інших заінтересованих осіб провадиться без надання іншого житлового приміщення.
Однак суд відмовив у позові, оскільки не надано доказів про систематичні порушення з боку відповідача, Втім, застеріг його, що буде виселений із будинку, якщо продовжуватиме дебоширити.
Ольга КУШНЕРИК