Повідомити новину

Поширити:

Відомий український письменник Богдан Лепкий  – гордість вільнолюбного українського народу. Він народився 4 листопада 1872 року, проживши 69 років. Повернувся на Батьківщину тільки у роки незалежності, ожив у своїх творах, пам’ятниках, картинах, на стендах музеїв, сторінках газет і журналів.  
Його творча спадщина – незамулене джерело для людства. Вона складає понад 80 власних книг, сотні публікацій у збірниках, газетах і журналах. Він упорядкував і видав 62 томи творів української класики зі своїми дослідженнями, коментарями та примітками. Бібліографія творів Б.Лепкого – це майже тисяча різножанрових творів. В українській літературі титан праці та думки Лепкий поступається за кількістю написаного тільки І.Франкові.
Богдан Лепкий, народжений і вихований у сім’ї греко-католицького священика, прозаїка Сильвестра Лепкого (літ. псевдонім Марко Мурава), як і його батько, мати Домна і дідусь-священик Михайло Глібовицький, був справжнім українцем-патріотом, бо відстоював інтереси своєї нації. У трилогії «Мазепа» правдиво змалював образ гетьмана України Івана Мазепи, який виступив проти зрадницької та колоніальної політики російського царя Петра І щодо автономії України, Запорозької Січі. Мазепа московитами трактувався як зрадник свого народу, вони  йому оголосили анафему – відлучення від церкви.
У день хрещення Богдана Теодора-Нестора Лепкого у церкві Св. Параскеви(9 листопада 1872 року)  у с.Крогулець  приїхали письменники, освітяни, бібліотекарі, громадські діячі Гусятинщини, щоб відзначити 145-річчя від дня народження відомого професора, педагога, письменника, літературознавця, критика, перекладача, публіциста, художника, видавця та громадського діяча, бо не загинув і ніколи не загине «у синіх хмарах слід по журавлях».
Гостей у Крогульцях тепло зустріли староста села, директор ЗОШ. У програмі пам’ятних урочин взяли участь  учителі, учні школи. Вони читали поезії, прозові твори безсмертного Б.Лепкого «І в мене був свій рідний край», «Перший спомин», «Колядка», «Казка мойого життя», «Кидаю слова» та інші. Учні молодших класів здійснили інсценізацію казки «Мишка», дорослі – творів «Цвіт щастя» і «До Зарваниці». Ансамбль учителів школи виконав пісні на слова поета Лепкого «Видиш (чуєш), брате мій» («Журавлі»), «Час рікою пливе», «Як з Бережан до Кадри» та інші.
Присутні письменники прочитали свої вірші, присвячені Б.Лепкому.
Цікаву екскурсію  шкільним музеєм Б.Лепкого (від 1991 р.) провела вчитель Б.Гандзола. Вона познайомила гостей із життєписом і багатогранною творчістю письменника, науковця, художника, дала відповіді на запитання учасників урочин. Педагог також згадала мецената з США, племінника Б.Лепкого, Романа Смика, фундатора музею Б.Лепкого в Крогульцях, жертводавця на перевидання кількох його книг і монографій.
Цього дня бібліотекарі Гусятинщини у Крогулецькому будинку культури, в бібліотеці, де господарює Галина Гапій, разом із літераторами В.Погорецьким, М.Базівим, М.Тарабієм, Л.Печінкою, І.Кушнірем, громадсько-культурним діячем Р.Савкою взяли участь у семінарі на тему «Літературне краєзнавство на Гусятинщині».
Автор історичних повістей «Вадим» (1930), «Крутіж» (1941), «Сотниківна» (1927), оповідання «Орли» (1934) прозаїк Лепкий сьогодні сам став історією. Тернопільський письменник Б.Мельничук інсценізував цикл повістей про гетьмана І.Мазепу, а також повість «Сотниківна», створивши вистави «Мазепа, гетьман України» (1991) та «Сотниківна» (1992 р.). Шанувальники творчості таланту Б.Лепкого ще раз переконалися, якою багатою на цікаві особистості є рідна українська земля.

Іван Бандурка, письменник.

Фото автора.