Повідомити новину

Поширити:

Дотримання конституційних прав громадян на безпечні та здорові умови праці є головним принципом державної політики в галузі промислової безпеки та охорони праці. Як реалізовується цей принцип на практиці, у моєму інтерв’ю з начальником управління Держпраці у Тернопільської області Наталією РУС.
– Наталіє Олександрівно, який стан охорони праці та промислової безпеки на підприємствах, в організаціях, установах Тернопільщини?
–  Загальновідомо, що однією із важливих складових ефективності державної політики у галузі охорони праці є належна профілактична робота. Саме тому управління Держпраці у Тернопільській області ставить акцент на превентивній роботі для запобігання нещасних випадків на виробництві. У цьому контексті особливої ваги набуває питання вдосконалення системи управління охороною праці та підвищення відповідальності за неналежне виконання роботи керівниками підприємств, установ, організацій.
Ми постійно аналізуємо стан охорони праці на підприємствах, виявляємо типові порушення і вживаємо заходи щодо їх усунення. Через засоби масової інформації, засідання колегій управління привертаємо увагу до гострих і актуальних проблем виробничого травматизму. Питання стану виробничого травматизму в області постійно тримаємо на контролі. Зокрема, на засіданні колегій управління Держпраці у Тернопільській області розглядаємо питання травмування працівників на підприємствах, вирішуємо питання щодо усунення порушень, які призводять до нещасних випадків. Спрямовуємо зусилля на попередження настання нещасних випадків, робимо усе необхідне, щоб рівень виробничого травматизму постійно знижувався, однак є ще природні фактори, на які ми, на жаль, впливу не маємо.
– Які показники наглядової діяльності управління Держпраці?
– На підприємствах, підконтрольних управлінню Держпраці у Тернопільській області за 11 місяців 2017 року травмовано 65 працівників, у тому числі смертельно – 8 працівників.
З метою попередження нещасних випадків на виробництві головними державними інспекторами управління Держпраці у січні-листопаді 2017 року здійснено 957 перевірок виробничих об’єктів суб’єктів господарювання з питань охорони праці та промислової безпеки, у тому числі 127 – позапланових. Під час перевірок виявлено 5580 порушень вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці. Спрямовано до  адміністративного суду 41 позовну заяву щодо призупинення виробництв, виконання робіт, 19 з них судом задоволено. Суб’єктами господарювання за результатами їх перевірок самостійно призупинено експлуатацію 40 об’єктів, устаткувань.
За незадовільний стан охорони праці, грубі порушення нормативних актів з охорони праці притягнуто до адміністративної відповідальності 423 працівники, у тому числі 194 перших керівників підприємств, організацій, установ на загальну суму 127 990 грн. Стягнуто з працівників 383 штрафи на суму 115 220 грн.
–  Як взаємодіють новостворені об’єднані
територіальні громади із Державною службою України з питань праці?
– Механізми взаємодії з виконавчими органами місцевих рад та об’єднаних територіальних громад відпрацьовуються і постійно вдосконалюються. Ми намагаємося сприяти у здійсненні ними делегованих повноважень щодо державного контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення. При цьому варто відзначити виняткову роль інспекторів праці у вирішенні питань, що сьогодні є надзвичайно важливими для суспільства: ліквідація заборгованості із заробітної плати, дотримання мінімальних гарантій в оплаті праці, легалізація трудових відносин.
– Розширення кола повноважень контролерів щодо
законодавства з питань праці та активізація їх взаємодії між собою, збільшення відповідальності за порушення законодавства про працю зробили тему перевірок Держпрацею дуже популярною. як ви
боретеся з нелегальною зайнятістю на теренах нашої області?
– Питання боротьби з незадекларованою працею є одним з ключових завдань нашої служби. Інспектори Держпраці та органів місцевого самоврядування здійснюють інспекційні відвідування щодо дотримання ними трудового законодавства, перевіряючи, зокрема, чи оформлені з працівниками трудові відносини. З початку року завдяки фахівцям Держпраці з 5 працівниками були укладені трудові договори, 1381 працівнику виплачено заборгованість на суму понад 3 млн. грн., донарахована та виплачена компенсація втрати частини заробітної плати та інші гарантійні та компенсаційні виплати. З початку року виявлено 16 працівників, які працювали без укладення трудового договору. Слід зазначити, що відповідно до статті 265 Кодексу законів про працю України за кожного виявленого неоформленого працівника на роботодавця накладається штрафна санкція у сумі 96 тис. грн. За перешкоджання інспектування з
питань оформлення працівників штраф становить 100 мінімальних заробітних плат – це 320 тис. грн. Щоб уникнути застосування штрафних санкцій, Держпраці  закликає роботодавців належним чином оформляти трудові відносини з працівниками.
– Що нас чекає у наступному  році?
– У грудні 2017 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про Державний бюджет України на 2018 рік», згідно з яким мінімальна заробітна плата у 2018 році становитиме з 01.01.2018 3723 гривні.
Закладене підвищення і прожиткового мінімуму – до 1700 гривень. У законопроекті передбачено соціальні гарантії на 2018 рік, зокрема, прожитковий мінімум для працездатних осіб: з 01.01.2018 – 1762 гривні, з 01.07.2018 – 1841, з  01.12.2018 – 1921. Мінімальна заробітна плата з 01.01.2018 – 3723 гривні. Оскільки зросте мінімальна заробітна плата, то відповідно зростуть і штрафи, розмір яких прив’язаний до неї.
Проте хай би їх не було.  А я напередодні  Різдва Христового та Новорічних свят бажаю усім міцного здоров’я, радісних здобутків, спокою і миру!

Спілкувався Георгій МЕЛЬНИК