Повідомити новину

Поширити:

Завдяки коштам, які виділяли минулого року з Фонду регіонального розвитку, а також субвенціям на соціально-економічний розвиток, на Тернопільщині у 2016 році відбувся справжній бум з будівництва та реконструкцій, вдалося завершити чимало довгобудів.
У 2016 було профінансовано 54 інвестиційних проекти на 93,6 млн. грн. З місцевих бюджетів у рамках співфінансування залучено 23,9 млн. грн. Зокрема, в сфері освіти реалізовано 30 проектів на суму 28,273 млн. грн., в сфері охорони здоров’я – 8 проектів (26 млн. грн.), ЖКГ – 7 (28,346 млн. грн.), культури – 7 об’єктів (7,5 млн. грн.), соціального захисту – один об’єкт (3 млн. грн.). Ще 62 млн. грн. субвенцій Тернопільщина отримала на соціально-економічний розвиток та 141,5 млн. грн. – у вигляді субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на формування інфраструктури об’єднаних територіальних громад.
– Де колись таке було? Це рекорд. Чимала заслуга в отриманні значних сум і команди голови облдержадміністрації Степана Барни, яка виборювала ці кошти у Києві, – каже начальник управління капітального будівництва облдержадміністрації Віктор Кузяк.
Вдалося вирішити проблеми п’ятдесятирічної давності
Віктор Кузяк також зауважив, що завдяки отриманому фінансовому ресурсу вдалося нарешті закрити питання багатьох довгобудів. Зокрема, готуються до здачі радіологічний корпус Тернопільської обласної лікарні, реконструйовані будівлі геріатричного відділення Шумського центру соціального обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян, очисні споруди у Ланівцях продуктивністю 800 куб. м/добу.
– Збудовано басейн для Козівської ЗОШ І-ІІІ ступенів. Роботи тут почалися ще у 2009 році. Тепер аналогів цій школі немає, там використані найсучасніші технології, такому басейну може позаздрити не один тернопільський заклад, – каже Кузяк.
Також завдяки ДФРР вдалося вирішити проблему в селі Горигляди Монастириського району. Там діти молодших класів навчалися в колишній колгоспній конторі, а решта – в аварійному приміщенні школи, збудованої ще у 30-х роках минулого століття. Ще за часів Радянського Союзу в Гориглядах почали будувати нову школу, однак так і не завершили. У 2008 році будівництво відновлювали, але через брак коштів стан готовності будівлі, яка розрахована на 180 учнів, зупинився на позначці 80 відсотків.
– Минулого року роботи активізувалися. Уже оновлено фасад, проведено внутрішні роботи, постелено підлогу. З кінця вересня діти почали навчання в новому приміщенні. Стару школу ми знесли, на її місці буде алея та ігрові майданчики. Сподіваємося, що цього року школу вдасться здати повністю, – каже голова сільради Горигляд Анатолій Соловій.
У Микулинцях вдалося замінити центральний водогін.
– Раніше за зиму прориви були 8 – 10 разів. Труби не міняли понад 40-50 років. У вересні минулого року встановили пластикові, оновили колодязі, цієї зими вже жодних проблем, люди відчули зміни. Нині готуємо проектно-кошторисну документацію на реконструкцію очисних споруд, будемо подавати їх на конкурс, – каже голова Микулинецької об’єднаної громади Петро Осіпчук.
За даними Віктора Кузяка, у 2017 році заплановано завершити реконструкцію гуртожитку Чортківського медколеджу з утепленням фасадів та влаштуванням шатрового даху, добудувати приміщення колишньої школи під дошкільний заклад в с. Стінка Бучацького району, провести реконструкцію системи каналізації селища Товсте Заліщицького району, районного будинку культури та районної бібліотеки для дорослих у Борщеві.
Кошти приходять запізно
Через різні причини повністю використати усі надані кошти зуміли не всі громади. Зокрема, субвенцію з державного бюджету місцевим бюджетам на формування інфраструктури об’єднаних територіальних громад в області використали лише на 95 відсотків.
– Найкраще з освоєння коштів виявили себе Байковецька, Великогаївська та Шумська об’єднані територіальні громади. У Байківцях впроваджено енергозберігаючі заходи у ЗОШ I-II ступенів. Розпочато реконструкцію адмінбудинку Великогаївської сільської ради. Проведено капітальний ремонт доріг в смт Підволочиськ та в Шумську, – відзначив головні проекти, які вдалося реалізувати, начальник управління.
Водночас на окремих об’єктах виникали складнощі через те, що кошти надходили нерівномірно.
– Велика проблема в тому, що ці кошти не є перехідними. Якщо їх не освоїти, то доведеться повернути в бюджет.
Він висловив переконання, що нинішня тендерна система є недосконалою. Адже найнижча ціна, завдяки якій підрядники виграють тендер, не є мірилом якості.
– Якщо фірма пропонує значно нижчу ціну за свої послуги, значить, будуть порушення норм, відхилення від проекту. Або ж ця структура не сплачує податки. В Копичинцях на ремонт очисних споруд вирішила зайти фірма, яка надала проект від інженера, що взагалі не живе в Україні і до цього не робив жодних проектів. Виграла тендер, а виявилося, що всі печатки на документах – підроблені. Інженер проживав у Німеччині, його вдалося затримати лише тоді, коли він приїхав на похорон матері. Також підробку документів виявили ще у двох проектах. На які тільки зловживання не йдуть фірми, щоб увійти в ринок, – розповів Віктор Кузяк.
Тим часом жителі Тернопільщини, як і влада області, розраховують, що 2017 рік стане за темпами реконструкцій та будівництва в соціальній сфері не менш успішним, ніж попередній.
Андрій ВАЦИК