Повідомити новину

Поширити:

Нашого цвіту – по всьому світу! Так часом кажуть про українських заробітчан, котрі роз’їхалися у пошуках кращої долі. Буває, українці, виїхавши за кордон, і чути не хочуть про Батьківщину, дотримуючись культурних традицій іншої держави. А є такі, як Мар’ян Вархолік, котрі, перебуваючи на чужині, продовжують прославляти свій рід, навіть пропагують  українську культуру серед іноземців.
Ми неодноразово писали про цього талановитого молодого чоловіка. Нагадаємо, Мар’ян Вархолік займається сірникарством – створює із сірників різноманітні скульптури, макети музичних інструментів, стадіонів, барельєфні картини. За виготовлення найбільшої з них його ім’я занесли до Книги рекордів Гіннеса.
Чоловік одружився та разом із дружиною Лілею виїхав за кордон до Канади. Там тривалий час проживає мама Мар’яна.
Поціновувачі його творчості лише сумно зітхнули, мовляв, шкода, що такий талант поїхав на чужину. Та це не про Мар’яна! Завдяки невичерпному завзяттю, позитивній енергетиці він підкорив тамтешню діаспору. І продовжує займатися своїм ремеслом.
В Торонто вже показував власні вироби на виставках, проводив майстер-класи. Митець також вирішив із сірників створювати український орнамент для вишиванки. Ночами вивчав символіку української вишивки, значення кольорів, їх поєднання.
«Він міг годинами сидіти за книгами, а після того – за сірниками. Я за ним спостерігала і не могла намилуватися тим, як у нього горіли очі. Стільки запалу і енергії було у Мар’яна – не передати!» – розповідає дружина митця Ліля.
Крок за кроком з’явилися перші картини. Через два роки плідної праці Мар’ян вирішив, що готовий презентувати їх на виставці, а ще – розповісти гостям про символіку вишивки.
«Думав, людям буде цікаво! – ділиться сірникар. – І не помилився. 18 травня в Канадсько-українській мистецькій фундації (КУМФ) провів персональну виставку. На ній я демонстрував 21 картину. До слова, для їх виготовлення використав 120 тисяч сірників. Про кожен орнамент розповідав окремо. Прийшло чимало гостей».
Мар’ян Вархолік поділився, що, окрім картин, цього дня він презентував ще й власний журнал, у якому описав майстер-класи в виготовлення  різноманітних виробів із сірників.
«У журналі викладено десять уроків, один із них спеціально підготував для дорослих. Він про те, як правильно підготувати сірникову соломку для дітей, аби уникнути нещасних випадків. Дуже хвилювався, як поставляться до моєї ідеї. На щастя, журнал сприйняли на ура. Після презентації отримав запрошення провести майстер-клас у арт-галереї КУМФ».
Мар’ян повідомив, що виставка триватиме до 20 червня. Опісля сірникар привезе свої вироби додому, аби й тернополяни могли помилуватися красою української вишивки, створеної із сірників.
Зоряна ДЕРКАЧ