Повідомити новину

Поширити:

18 жовтня на базі Центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф м. Тернополя відбувся уже дев’ятий обласний чемпіонат бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги, організований Центром екстреної медичної допомоги та медицини катастроф спільно з Тернопільським медуніверситетом. Участь у ньому взяли 17 районних команд і колектив обласного центру.
Розпочинаючи захід, головний лікар Центру Михайло Джус вказав на надзвичайну важливість дійства щодо практичного досвіду та актуальності отриманої теоретичної інформації. Завкафедрою невідкладної та екстреної меддопомоги професор Микола Швед зазначив, що саме швидка медична допомога є першою рушійною складовою з надання екстрених та невідкладних заходів пацієнтам, і саме від неї в подальшому залежить якість стаціонарної медичної допомоги.
Продовженням заходу стала науково-практична конференція «Організація та сучасний алгоритм надання екстреної (невідкладної) медичної допомоги», на якій ішлося про актуальні проблеми з надання якісної догоспітальної меддопомоги в світлі сучасних клінічних протоколів з медицини невідкладних станів, у тому числі ознайомлення аудиторії з новітньою інформацією. Так, професор Микола Швед наголосив, що порушення ритму роботи та провідності серця є причиною смерті у 25 відсотків хворих на інфаркт міокарда. Тому такою важливою є якісна догоспітальна діагностика. Він також розповів про сучасний діагностично-лікувальний алгоритм надання екстреної меддопомоги при життєво небезпечних аритміях. Змістовною була й доповідь доцента Романа Ляховича про сучасний алгоритм надання кваліфікованої екстреної медичної допомоги постраждалим з раптовою зупинкою кровообігу в світлі рекомендацій європейської ради ресусцитації.
Після завершення конференції доцент Роман Ляхович (головний суддя) детально ознайомив конкурсантів з умовами проведення змагань, наголосивши на потребі максимального залучення наявного медобладнання при реалізації поставлених завдань та з обов’язковим дотриманням сучасних протоколів з медицини невідкладних станів. Викладачі кафедри невідкладної та екстреної меддопомоги (Микола Швед, Роман Ляхович, Ярослав Кіцак, Олена Прокопович та Оксана Сидоренко) розробили чотири конкурсні завдання. Також вони були  суддями цих змагань.
За 10 хвилин роботи на місці події команди мали оцінити безпечність місця. За наявності декількох потерпілих – провести медичне сортування згідно з правилом «чотирьох пов’язок», здійснити первинне та вторинне обстеження, розпочати надання невідкладної меддопомоги. Це потребувало від учасників досконалого знання особливостей застосування різної апаратури, зокрема дефібрилятора, апарата ЕКГ, інфузомата, пульсоксиметра, відсмоктувача, глюкометра тощо.
Щодо конкурсних завдань, то вони були різноманітними й передбачали ті випадки, які найчастіше трапляються у повсякденній роботі медиків. Так, у легенді «Фатальна поїздка» умовно постраждалий отримав важку травму внаслідок падіння з велосипеда. Учасники мали насамперед зупинити критичну кровотечу, тоді провести комплексну іммобілізацію і, забезпечивши прохідність дихальних шляхів та венозний доступ, негайно транспортувати його до ургентної клініки.    Надзвичайно зацікавив конкурс «Випадкова знахідка»: студент медуніверситету натрапив на постраждалого електромонтера, який отримав фатальне ураження електричним струмом, що призвело до раптової зупинки кровообігу. Не гаючи часу, студент розпочав прості реанімаційні заходи (компресію грудної клітки та штучну вентиляцію), попередньо зателефонувавши на «швидку». На місці події команди надавали меддопомогу на манекенові, який дає можливість реально оцінити вид зупинки кровообігу, провести дефібриляцію, інтубацію трахеї та ввести необхідні медикаменти. Відрадно, що більшість бригад успішно впорались із завданням, грамотно залучивши новітнє обладнання. І не дивно, бо ще перед початком змагань директор – головний лікар Центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Михайло Джус організував поглиблене навчання бригад.
У конкурсній легенді «І що це було?» дівчину-грибника  вкусила гадюка. Потерпіла самостійно викликала «швидку». Більшість команд своєчасно зреагували на негативну динаміку в загальному стані пацієнтки, зокрема розвиток блискавичної форми анафілактичного шоку.
Останній конкурс «А я все знаю» передбачав оцінювання рівня теоретичної підготовки з основ невідкладної та екстреної меддопомоги шляхом тестування.
Переможцями змагань стала фельдшерська бригада станції №1 м. Тернополя у складі Сергія Петрушенка, Тетяни Овчарик і Тараса Шостака. Друге і третє місця посіли команди Борщівської та Копичинецької станцій екстреної (швидкої) меддопомоги. Інші учасники змагань також отримали нагороди як переможці в окремих номінаціях. Після завершення змагань відбувся дебрифінг, де було проведено детальний моніторинг діяльності бригад під час всіх конкурсних завдань.
Безперечно, подібні навчання бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги сприяють підвищенню рівня готовності цієї важливої ланки в системі охорони здоров’я населення. Отриманий досвід в подальшому сприятиме своєчасному та якіснішому наданню екстреної меддопомоги на догоспітальному етапі.
Роман ЛЯХОВИЧ