Повідомити новину

Поширити:


 
Торік Галицький коледж імені В’ячеслава Чорновола здобув ліцензію на підготовку бакалаврів за спеціальністю «Право», а це означає, що у цьому навчальному закладі можна здобути повноцінну вищу юридичну освіту. Декан юридичного факультету, кандидат юридичних наук Михайло Денисовський поділився з читачами «Свободи»  реаліями та перспективами розвитку очолюваного ним факультету.
За його словами, ще рік тому Галицький коледж готував лише молодших спеціалістів у галузі права. Завдяки набутому досвіду, репутації, постійному удосконаленню навчального процесу та висококваліфікованому викладацькому складу  вдалося «взяти» чергову вершину –ліцензію на бакалаврат. До слова, небагато коледжів в Україні мають таку привілегію.
Михайло Дмитрович акцентує: минулорічні випусники, які здобули фах молодшого спеціаліста з відзнакою – усі шестеро залишилися на бакалаврат у коледжі. Про що це свідчить? Декан розцінює цей факт як довіру. Адже здібні відмінники могли б продовжувати навчання де-інде, але обрали свій – Галицький коледж. Звісно, вони навчаються на державні формі, тобто безоплатно.
Відповідно до новітніх стандартів в освітній галузі навчальні заклади наділені до певної міри автономією, зокрема і в організації навчального процесу.
–     Безумовно, – наголошує декан, – є певний обсяг дисциплін та навчальних годин, які студенти повинні освоїти. Без цього нікуди дітися. Але… Буваючи із студентами в навчальних закладах тієї ж близької до нас Польщі, вкотре пересвідчився: дуже важливо паралельно з теорією студентам прищепляти практичні навики. Скажімо, у польських навчальних закладах навчання побудовано так, що переважну більшість часу молоді люди навчаються на практичній базі. Тож у себе в коледжі ми дійшли висновку: майбутній фахівець права має із студентської лави, як кажуть, на дотик відчувати професію. Оскільки Галицький коледж належить до комунальної власності міста, ці практичні навики ми вирішили поєднати із користю для містян. Тож організували юридичну клініку, де потребуючі можуть отримати безкоштовну юридичну допомогу – на рівні консультування та навіть складання процесуальних документів. Скажете: таке практикується чи не усіма вишами, де є фах юриста. Може й так, але ми пішли далі: наші студенти доносять інформацію про юридичну клініку – візитівки – безпосередньо за адресами тих тернополян, яким може знадобитися наша допомога: пенсіонерам, малозабезпеченим, інших уразливим верствам населення, учасникам АТО. Реальність така, що не усі мають доступ до ЗМІ, Інтернету, і почасти вручена студентом візитівка відкриває для людини шлях до вирішення проблеми.
Складні юридичні моменти, а це буває доволі часто, студенти вирішують спільно з викладачами. У нас працюють досвідчені адвокати: Наталія Бачинська, Віталій Скиба, Максим Майка, Іван Гловак, – розповідає Михайло Денисовський.
А ще на факультеті діє інститут понятих. Декан зауважує, що понад два десятки років пропрацював у системі МВС і знає достеменно, з якими труднощами стикаються правоохоронці, коли треба знайти понятого. Люди, як правило, відмовляються від цієї ролі, бо це накладає певні обов’язки, скажімо, з’являтися на виклики до суду. А студенти старших курсів (поняті мають бути повнолітніми) охоче зголошуються на цю роль. По-перше, вони присутні при проведенні процесуальних дій, набувають професійних навичок під час досудового розслідування, а також і при судовому розслідуванні – якщо їх викликають до суду для допиту.
У соціальних мережах студенти-правники Галицького часто постять спільні фото з перебування у поліцейських відділках, різних підрозділах правоохоронних органів. Михайло Денисовський каже, що дехто з колег жартома докоряє: це ж не поліцейська академія… Але декан вперто водить студентів туди, де практика, де вирує професійне життя. Зокрема студенти часто бувають на поліцейських станціях і є своєрідними помічниками дільничних інспекторів. «З чим звертаються люди до дільничних? І з тим, що дах протікає, і сусідський пес голосно гавкає… Але водночас із заявами про крадіжки, домашнє насильство… Тобто йдеться про, скажемо так, звичаєве право, цивільні правовідносини, адміністративні правопорушення та кримінальні злочини – чи  не увесь спектр юридичної науки», зауважує декан.
На юридичному факультеті коледжу працюють над нововведеннями, інноваційними методиками викладання, виношують цікаві плани та ідеї. Тут цінують кожного студента, враховують його психологічні особливості, здібності, рівень підготовленості. І це не дивно: за умов жорсткої конкуренції в освітній галузі це радше природне середовище, аніж якісь привілеї.
Ким можуть стати випускники-бакалаври? Державними виконавцями, судовими розпорядниками, юрисконсультами, архіваріусами, інспекторами з кадрів, секретарями суду, помічниками адвоката, нотаріуса, працювати у системі МВС.
Бакалавр може продовжувати навчання за другим (магістерським) рівнем вищої освіти.
Бути юристом – це не тільки знати закони, а й вміти застосовувати їх на практиці, розуміти органічний зв’язок кожної норми права з життям, постійно боротись за справедливість, прагнути зробити оточуючий світ краще, подолати негативні явища, які заважають людям жити. Сьогодні існує попит на кваліфікованих правознавців, які здатні на законних підставах забезпечити охорону прав та інтересів громадян та організацій. Саме таких фахівців готує Галицький коледж імені В’ячеслава Чорновола на одному із провідних своїх факультетів.
 
Ольга КУШНЕРИК