Повідомити новину

Поширити:

Музей «Штаб ВО УПА «Волинь-Південь» був відкритий з нагоди 50-річчя створення УПА в 1992 році на честь вшанування вояків Української повстанської армії, які захищали рідну землю від окупантів, боролися за незалежну українську державу. Відтоді він діє ось уже чверть століття. А від часу створення УПА цьогоріч виповнюється 75 років.
З осені 1942-го на Волині й Поліссі під егідою ОУН було створено загони, які започаткували Українську Повстанську Армію.
У жовтні-листопаді  1942-го у  Шумських лісах почали діяти перші повстанські загони, а в 1943 р. створено табір УПА «Волинь-Південь», командиром якого став молодий юнак з Лановеччини Іван Климишин, легендарний «Крук».
Це був один із героїчних борців за незалежність України, яскрава постать в історії УПА.
На рахунку повстанців із загону «Крука» десятки успішних операцій. Це – звільнення в’язнів із Кременецької тюрми, захоплення фашистської колони автомобілів, бій на хуторі Козаччина, акції в Бережцях, Вишнівці, Шумську.
На Шумщині біля села Стіжок створили ще один штаб УПА мельниківського напряму. Керував ним Микола Медвецький,  псевдо «Хрін».
Обидва загони «Крука» і «Хріну» – майже щодня поповнювались людьми. Упівці захоплювали в окупантів зброю, амуніцію, продовольство, одяг.
Відділи «Крука» і «Хріну» організували фашистам пастки, атакувавши ворога під Лішнею, помстившись за жорстоку розправу над жителями села Стіжок.
Урочище Діхтярня, що поблизу села Антонівці, де розташовувався штаб воєнної округи повстанської армії «Волинь-Південь», стало своєрідною столицею південної Волині.
У роки фашистської окупації краю, терени дислокації загонів УПА на Шумщині називали Антонівецькою республікою. Тут виходила газета «Повстанець», працювали шпиталь і школа медсестер, старшинська школа, хлібопекарня, миловарня, ремонтні служби, шевська майстерня.
Військовий повстанський табір нараховував до 17 тисяч вояків УПА, якими  ставали кращі сини й доньки українського народу.
На території музею штабу ВО УПА «Волинь-Південь» облаштували будиночок штабу УПА, відпочивальню, літній клас, криївку, капличку, джерельце, повстанський цвинтар. При в’їзді на територію музею встановлено пам’ятний знак воякам УПА.
У будиночку штабу розміщені банери, які розповідають про історію визвольних змагань на Шумщині. На місці таборового храму споруджена каплиця. Стежка, що пролягла вгору, виходить до повстанського цвинтаря. Тут поховані вояки УПА в тринадцяти могилах, на яких встановлені хрести, обв’язані вишитими рушниками, а неподалік височить великий хрест – символ пам’яті про всіх загиблих вояків УПА.
Щорічно на території музею штабу УПА «Волинь-Південь» створюють нові об’єкти для огляду, які відтворюють атмосферу Антонівецької повстанської республіки.
У  день Покрови Пресвятої Богородиці, коли відзначають чергову річницю створення УПА, тут збираються тисячі людей, експонують музейні виставки, служать молебень за загиблими синами й дочками України, що полягли за її волю. Також організовують зустрічі з колишніми вояками УПА, очевидцями національно-визвольних змагань, відбувається літературно-мистецьке дійство.
Доїхати  до музею штабу ВО УПА «Волинь-Південь» можна як через село Стіжок, так і з боку села Іловиця.  Цими літніми днями сюди приїздить чимало учнів і  педагогів, студентів, а також усіх, хто цікавиться історією України.
Богдана ШИЙКА