Повідомити новину

Поширити:

 
4-6 вересня в Кременці у музеї Юліуша Словацького відбувся Міжнародний форум «Діалог двох культур», присвячений черговій річниці від дня народження великого кременчанина, польського поета світової слави – Юліуша Словацького. Його співорганізаторами є обласний  музей Юліуша Словацького в Кременці та музей Анни і Ярослава Івашкевичів в Ставіску (РП).
Нині, коли минуло вже понад 200 років від дня народження Юліуша Словацького, над Кременцем, над Замковою горою, виграє барвами веселка його думок і почуттів. А скільки трепетних споминів про  рідну оселю зберігав поет у своєму серці!  Тепер у ній розташований єдиний у світі музей Юліуша Словацького, що став місцем «паломництва» усіх закоханих  у романтичну поезію. Від часу свого заснування музей став  активним і діючим інтелектуальним осередком, центром зближення і взаємопроникнення культур, обміну думок і творчих надбань.
Традиційний форум «Діалог двох культур» зібрав на подвір’ї родинної садиби поета  гостей – науковців, дипломатів, представників влади, митців, творчу інтелігенцію та студентську  і учнівську молодь. За роки існування «Діалогу» його географія суттєво розширилася, приваблюючи учасників та гостей не  лише із України та  Польщі, а й з Великобританії, Греції, Франції, Швейцарії, Білорусії, Молдови, наповнюючи стіни музею  багатоголоссям різних світових мов, які, однак, прекрасно розуміли один одного, бо спільним для них є мова приязні і братерства.
Форум  відбувся за організаційної підтримки Міністерства культури України, під опікою Тернопільської державної адміністрації  та Тернопільської обласної ради та за максимального сприяння усіх гілок влади Кременця та району. Методичну допомогу в організації надавав інститут імені Тараса Шевченка НАН України (Київ) –директор академік, професор Микола Жулинський. Співорганізатором «Історичної секції»  стала гумантарно-педагогічна академія ім.Тараса Шевченка (Кременець) – ректор проф. Афанасій Ломакович.
Святкування розпочалося Богослужінням та   покладанням квітів до пам’ятника  Тарасу Шевченку і на могилі Саломеї, матері поета.  Урочистою ходою делегація крокувала вулицею Словацького,  уздовж  різнобарв’я квіткових композицій, створених учнівською молоддю  міста та  картин місцевих художників, що прикрасили своїми роботами середньовічний мур.  Гарного настрою додавав муніципальний оркестр.
На правах господаря міста  урочини відкрив міський голова  Олексій Ковальчук. З вітальним словом до учасників «Діалогу двох культур 2018» звернулися –  радник посла РП у Києві Емілія Ясюк, начальник відділу  культури  Тернопільської обласної адміністрації Григорій Шергей, голова Кременецької районної ради Володимир Стефанський. Теплі слова прозвучали з вуст давнього друга музею Словацького – Миколи Жулинського, академіка, професора НАН України  (Інститут літератури ім. Тараса Шевченки НАН України (Київ) та  Йосипа Лося  д-ра політ. наук (Львівський  національний університет ім.Івана Франка). Співорганізатори заходу – директор музею Юліуша Словацького Тамара Сеніна та директор музею Івашкевичів Маріуш Ольбромський  підсумували досягнення Форуму за минулі 14 років та побажали присутнім плідного діалогу.
Під час «Діалогу» відбулися презентації українських і польських літературних видань, поетичних творів та  три виставки  «Осінній вернісаж» – виставка робіт кременецьких художників; «Каплиця Святої Трійці Люблінського замку. Там де Схід зустрічається з Заходом» (презентована Люблінським музеєм); та  «Портрет із віршів та спогадів. Поетична група «Волинь» (із музею імені Анни і Ярослава Івашкевичів у Ставіску).  Конференції перепліталися із концертами – фортепіанної музики (Іван Добринін, Кременець);  та народного співу (Уршуля Нєміровська, вокал, фортепіано (Варшава) і ансамбль «Любисток» (Кременець).  Найзворушливішим моментом  «Діалогу», власне, стало  виконання загальновідомих польських та українських народних пісень, коли увесь зал підхопив, відомі з дитинства:  «Цвіте терен», «Чом ти не прийшов»,  «Ej, Dziewczyno, ej, niebogo», «Несе Галя воду» та  двомовну «Пісню про рушник».  Це єднання у пісні стало кульмінацією «Діалогу», спонтанним виявом приязні і братерства.
Значення «Діалогу двох культур» важко переоцінити.  Це – нові знайомства,  обмін здобутками, інформацією, можливість відвертих дискусій і подальшої співпраці для понад 60 учасників форуму, а також – популяризація Кременця, його історії та туристичних принад.
Олена ГАСЬКЕВИЧ,
старший науковий співробітник
музею Ю. Словацького