Повідомити новину

Поширити:

Село Королівка Борщівського району на Тернопільщині розташоване на глинистих берегах річки Нічлава. Саме тут 10 лютого 1948 року народилася Лідія Стасюк – самобутня  майстриня-кераміст.  У дитинстві вона ліпила чудернацькі фігурки рибок, метеликів з пластиліну і глини. Після закінчення школи Лідія Стасюк навчалася в Тернопільській обласній школі художників-оформлювачів, Косівському училищі прикладного і декоративного мистецтва. Працювала в художній майстерні м. Борщова, що була у складі Тернопільського художньо-виробничого комбінату. Майстриня виготовляла монументально-декоративні пласти, якими оформлено інтер’єри сільських будинків культури, дитячих садочків, шкіл, училищ, лікарень, інших закладів. Також вона робила великі рельєфні панно для ресторанів, кафе, магазинів, аптек. На замовлення районного керівництва, Лідія Зіновіївна створила герб м. Борщова та відтворила герб рідного села. Крім того, в асортименті її творчої «кухні» – декоративні тарілки, вази, керамічні скульптурні композиції, фігурки та сувеніри.
Великий успіх молодій мисткині принесла керамічна скульптура «Вівчар», виготовлена ще у студентські роки. У 1972 році на обласній і республіканській виставках вона одержала Золоту медаль і диплом першого ступеня. Після цього твори Лідії Стасюк експонувалися на численних виставках та викликали жвавий інтерес в громадськості. Більша частина творчого доробку знаної майстрині зберігається у багатьох музеях України та приватних колекціях.
Нещодавно в обласному краєзнавчому музеї відкрилася пам’ятна виставка «Керамічні дива самобутньої майстрині Лідії Стасюк», на якій представлені оригінальні керамічні композиції, декоративні тарілки, пласти, дипломи, фотокартк з родинного архіву.
Творчість мисткині багатогранна. Її роботи відзначаються лаконічністю і простотою, в яких простежується м’яка плавність форм. Привертає увагу відвідувачів композиція «Спогади», виконана у теракоті. У ній зображено двох літніх людей з мудрими обличчями та спрацьованими руками, праобразом яких є батьки художниці.
Родзинкою виставки є багатофігурна композиція «В післявоєнні роки», у якій  авторка зображує буденну працю селян, наближуючи свою творчість до народу.
«Сопілкар» – керамічна статуетка, в якій відчувається народний колорит.  Ця робота експонувалась у 1976 р. на республіканських та всесоюзній виставках. А в 1977 р. була відзначена дипломом І-го ступеня.
Особливе місце у творчості Л. Стасюк посідають декоративні тарілки, виготовлені на гончарному крузі та розписані за технологією і традицією Косівської школи кераміки. На виставці експонуються 11 настінних декоративних тарілок, розписаних на тему народного фольклору. Частина з них пишно декорована рослинними та тваринними мотивами, на яких ніжні квіти, птахи, діти гармонійно живуть у казковому світі природи .
У доробку мисткині є монументальні культові фігури Матері Божої та Ісуса Христа, які вона зробила для рідного села в останні роки свого життя.
Померла Лідія Стасюк 29 квітня 2011 року. Похована на сільському кладовищі у с Королівка Борщівського району.
Керамічні дива Лідії Стасюк залишили помітний слід у народному мистецтві краю. Сьогодні помилуватися чарівною красою її виробів можна, завітавши в  обласний краєзнавчий музей на ювілейну виставку.

Галина ЗАВІША,  Галина ГНАТИШИН,

співробітники відділу фондів

обласного краєзнавчого музею