Повідомити новину

Поширити:

 
На початку липня у Брюсселі відбулась важлива для країни подія 20-й саміт Україна-ЄС. Петро Порошенко зустрівся з лідерами ЄС в позитивній атмосфері співпраці. Засідання супроводжувалося визнанням успіху реформ та євроінтеграційних прагнень України. Головні успіхи і домовленості саміту відображено у підсумковій заяві.
Визнання успіху українських реформ
Головною темою Брюссельського саміту був прогрес вітчизняних реформ. За словами Президента Європейської Ради Дональда Туска, ЄС бачить, яку велику роботу зробила Україна за останні роки. На особливу увагу заслуговують ініційовані українською владою пенсійна та медична реформи.
У підсумковій декларації саміту лідери ЄС також відзначили децентралізацію, реформу держуправління, ухвалення законів про приватизацію та нацбезпеку.
«Європейський Союз визнає той серйозний поступ, який Україна здійснила у впровадженні реформ», – зауважив Туск.
Він також наголосив, що співпраця між Україною та ЄС буде тільки посилюватись. Зокрема, у сфері цифрового ринку, митного співробітництва та енергетики.
«Я задоволений прогресом, який ми зробили за останні чотири роки», – підтримав колегу Президент Європейської комісії Жан-Клод Юнкер.
Президент України Петро Порошенко висловив подяку лідерам ЄС за таку високу оцінку успіхів нашої країни і розповів про подальшу співпрацю.
«Окрім розгляду наших досягнень, сьогодні ми також намагалися поглянути на майбутнє відносин між Україною та ЄС», – повідомив Президент.
Боротьба з корупцією як пріоритет
Не оминули увагою європейські чиновники й успіхи України у сфері боротьби із корупцією, зокрема створення Вищого антикорупційного суду.
«Ми вітаємо нещодавній Закон «Про створення Вищого антикорупційного суду» та чекаємо на ухвалення поправок, які потрібні для роботи суду. Антикорупційні реформи мають залишатися пріоритетом порядку денного України», – наголосив Президент Європейської Ради Дональд Туск.
Раніше створення суду позитивно оцінила директор-розпорядник Міжнародного валютного фонду (МВФ) Крістін Лагард. Вона відзначила провідну роль українського Президента в ухвалені закону.
«Я висловила вдячність Президентові України за його лідерство, що уможливило ухвалення закону, та привітала його намір зробити суд діючим до кінця цього року», – зазначила Лагард.
Петро Порошенко наголосив, що боротьба з корупцією є одним з головних пріоритетів української влади в останні роки. Він нагадав, що ініційований ним законопроект, який розробляли спільно з Венеційською комісією Ради Європи, був підтриманий конституційною більшістю в парламенті.
Вищий антикорупційний суд є останнім елементом антикорупційної структури. У країні вже працюють Національне антикорупційне бюро, Національне агентство запобігання корупції та Спеціалізована антикорупційна прокуратура.
Фінансова підтримка ЄС
Важливим підсумком минулого саміту можна вважати домовленості про фінансову допомогу Україні з боку ЄС. Зокрема, надання – 1 млрд євро. Перший транш цієї суми Україна отримає восени.
Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) надасть Україні 75 млн євро на підвищення безпеки українських автомобільних доріг. Проект дасть змогу покращити ситуацію у Львові, Одесі, Дніпрі, Харкові та Києві.
Також сторони домовилися про глибшу співпрацю для підтримки малого та середнього бізнесу, розвитку аграрної сфери та муніципальної інфраструктури.
«Ефективність українського судочинства в боротьбі з корупцією буде одним із основних елементів для макроекономічного аналізу і допомоги для України», – наголосив Президент Європейської комісії Жан-Клод Юнкер.
ЄС: Росія – агресор
У підсумковій декларації саміту Євросоюз не лише засудив російську агресію, а й закликав негайно звільнити політв’язнів Кремля. Голова Ради Європи Дональд Туск окремо назвав ім’я українського режисера Олега Сенцова.
«Я хотів би нагадати, що минулого року наш саміт було проведено у день народження незаконно ув’язненого українського режисера та письменника Олега Сенцова. Прикро про це говорити, але він залишається у в’язниці і вже понад 50 днів продовжує голодування. Я хотів би ще раз закликати звільнити його, а також усіх тих, кого незаконно утримують в Криму та Росії», – зазначив Туск.
Не забули європейці і про анексований Крим. У спільній заяві окремо засуджується побудова керченського мосту без погодження із Україною.
Політологи впевнені, що такої рішучої підтримки України з боку Європи не було за усі 27 років незалежності, а такої злагодженої співпраці не бачив жодний український Президент. Експерти погоджуються, що ЄС та США однозначно ставлять на Петра Порошенка. І кращого доказу, ніж результати минулого саміту, годі шукати.
               Андрій КОЗУБ
 
Підпис до фото:  ЄС та США ставлять на Порошенка