Повідомити новину

Поширити:

 
2506Сергій Крамар понад двадцять років віддав кінологічній службі. 1995-го, одразу після служби в прикордонних військах, де, до слова, теж працював із чотирилапими, прийшов у кінологічну службу тернопільської міліції і відтоді не розлучається зі своїми вихованцями. Каже, вони – як люди. І працювати з ними – велике задоволення.
Більше десятка собак виховав майор поліції. Зауважує, що не кожна може стати службовою. Перед тим, як бути зарахованими у ряди  помічників правоохоронців, тварини проходять ретельний відбір, перевіряють їхні фізичні можливості, вивчають характер. Виявляється, у собак буває різна спеціалізація, яка залежить від їхнього темпераменту. Наприклад, запальних та активних мухтарів-холериків залучають до патрульної служби та затримання злочинців, флегматики – спокійні та виважені – є незамінними у пошуку зброї чи вибухівки, а сангвініки – грайливі й орієнтовані на спілкування з людиною – найкраще виконують завдання із пошуку наркотиків.
Сьогодні в кінологічному центрі Головного управління поліції  живуть і віддано несуть службу 17 собак. Сергій Крамар дресирує німецьку вівчарку Лорда та лабрадора Ніку.
З Лордом у Сергія Ярославовича особливі взаємини. Вони у грудні 2014-го – січні 2015-го  несли службу в зоні АТО. Наставник хвалить свого чотирилапого помічника, бо той не раз допомагав у пошуку зброї та вибухівки на блокпостах. А ще брав участь у розкритті резонансного вбивства у місті Старобільськ Луганської області. Слід, який взяла вівчарка, завів аж до кордону з Росією.
Кличку Лорд своєму трирічному вихованцю Сергій Крамар дав не випадково. У 2008 році з іншим собакою, котрого теж кликали Лорд, майор поліції побував у миротворчій місії в Косово. Тоді пес врятував життя багатьом людям.
– Під час однієї з спецоперацій Лорд показав себе справжнім профі, – розповів Сергій Крамар. – Відбувалося затримання одного торговця зброєю. І військові хотіли штурмом брати ворота обійстя, де жив злочинець. Але я запропонував першим пустити Лорда. Уже біля хвіртки поведінка пса різко змінилася – він притих та прийняв стійку – так вівчарка попереджала  про небезпеку. Саме  в цьому  місці злочинець заклав розтяжку гранати, яка могла вибухнути від найменшого руху. На щастя, собака виявив небезпечний предмет та попередив трагедію.
Не раз заступник керівника кінологічного центру переконувався у незамінності чотирилапих помічників, коли в зону АТО поїхав вдруге у лютому-березні цього року. Хоча тоді його робота більше стосувалася координації  дій кінологів, бо призначили його старшим кінологічної групи, проте щоденно бачив результати собачого професіоналізму.
– Не уявляю себе поза кінологічною службою, – зізнається Сергій Крамар. – Бо серцем прикипаєш до своїх вихованців, і вони стають частиною твого життя. Гадаю, кращого професійного тандему у  поліцейській роботі, аніж досвідчений кінолог та його чотирилапий помічник – годі шукати.
 
Сектор комунікації головного управління Національної поліції в області