Повідомити новину

Поширити:

222235Про нещадне вирубування лісів і їх тотальне знищення сьогодні чути звідусіль, особливу увагу сфокусовано на Карпатах. За відсутності достовірної інформації, не зупинятимемося на проблемах природокористування у  Карпатському регіоні, а поглянемо як використовують  природні ресурси у наших лісах, скажімо, на Бережанщині.
Бережанщина завжди була лісовою територією. Слід зауважити, що в останній чверті XIX століття в Галичині заготовляли майже 6,75 млн. куб. м деревини на рік, а лісосплав ділової деревини лише до портів Гданська по басейну р. Вісли у 1899 році становив 713,2 тис. куб. м.
На сьогодні при площі Бережанського району 66 тис. га площа лісових масивів становить 22 тис. га, лісистість становить майже 33%. За таке значне збільшення лісистості слід завдячувати праці тисячам людей, які створювали нові насадження на крутих схилах пагорбів, якими така багата Бережанщина. Сьогодні там можна бачити тисячі гектарів соснових насаджень, віком 30-40 років.
Та повернемось до сьогодення. Як відомо, у високотехнологічному ХХІ столітті не можливо обійтися без деревини. Тому розмови про відмову від лісозаготівель є недоречними. Слід також враховувати, що ліс є відновним ресурсом. Водночас ведення лісового господарства має базуватися на невиснажливих, багатофункціональних, наближених до природи принципах – на зрубаних ділянках неодмінно мають з’являтися молоді деревостани.
На території Бережанського району лісогосподарювання здійснюють два підприємства: «Бережанське лісомисливське господарство» і «Бережанирайагроліс».
2013 року на території державного лісового фонду ДП «Бережанське ЛМГ» проведено базове лісовпорядкування, за матеріалами якого розрахункова лісосіка по головному користуванню дозволеної до заготівлі деревини зросла з 33  тис. куб. м на рік до 35,25 тис. куб. м, у т. ч. по буковій госпсекції – на 1,1 тис. куб. м.
За матеріалами лісовпорядкування 2014 року, середній річний приріст насаджень становить 3,4 куб. м/га, середній вік – 58 років.
З 2004 року площа суцільних зрубів постійно падала і стабілізувалася в районі 111 га на рік. Площа земельних ділянок, переведених у покриту лісом, за вказаний період становила в цілому 2782,2 га, а це свідчить про те, що лісові ділянки, де раніше проведено суцільні зруби, не залишаються пусткою, а  повернулися в категорію площ, вкриту лісом.
Крім того, за період 2006-2015 років заліснено 572,4 га. Тобто, за останнє десятиріччя кількість площ, укритих лісом по ДП «Бережанське ЛМГ», не зменшилась, а навпаки зросла.
Річний приріст деревини по підприємству становить 94,5 тис. куб. м, тоді як заготівля ліквідної деревини у 2014 році – 52,5 тис. куб. м, у 2015 році – 53,1 тис. куб. м. Відсоток використання приросту за останні роки коливається в межах 50-55%. Це свідчить про те, що в насадженнях проходить накопичення ліквідної маси, вони старіють, середній їх вік за останні 10 років зріс на п’ять років, що призводить до поступового зменшення приросту.
Реалізація готової лісопродукції здійснюється наступним чином: ділова деревина – на основі відкритих аукціонних торгів, дров’яна – після задоволення потреби населення та соціальної сфери, на відкритих торгах вітчизняним споживачам. Лише за відсутності попиту на неї, укладаються угоди з іноземними споживачами.
Ділова деревина в основному реалізовувалась вітчизняним споживачам, які її в подальшому переробляють на місцевих деревообробних підприємствах. Частину дров’яної деревини, у зв’язку з відсутністю на неї стабільного попиту з боку вітчизняних підприємств, держпідприємство відправляє на експорт.
Враховуючи те, що у стовбурі заготовленого дерева є як ділова, так і дров’яна деревина, відмова від експорту дров’яної лісосировини та за відсутності стабільного попиту на неї з боку вітчизняного споживача, підприємство буде змушене зменшити обсяги лісозаготівель, що призведе до дефіциту на ринку ділової деревини, передусім, для місцевих виробників.
Торік підприємство реалізувало заготовлену лісопродукцію на суму 38596 тис. грн., при тому вартість знеособленого кубометра деревини становила 720 грн., сплачено податків та зборів в сумі 6564 тис. грн.
Бережанське ЛМГ чи не єдине в районі підприємство, яке є стабільним наповнювачем бюджету, вчасно сплачує всі податки, платить гідну заробітну плату та частково вирішує особливо гостру проблему для нашого краю – безробіття, залишаючись конкурентоспроможним в економіці  Бережанщини.
Прес-служба обласного управління ЛМГ