Повідомити новину

Поширити:

25 червня ми відзначили День молоді. Багато хто ставить запитання: що це за свято і наскільки воно важливе? Скажемо відразу – надзвичайно важливе! Бо виховувати і розвивати молоде покоління вже сьогодні – це стратегічний внесок у майбутнє держави. Про особливості молодіжної політики в нашому краї розмова з начальником відділу сім’ї та молоді облдержадміністрації Ігорем Чорним.
– Пане Ігорю, у вас надзвичайно цікава і відповідальна робота: вирішення соціальних проблем сімей, проведення грамотної молодіжної політики, турбота про підростаюче покоління… Погодьтеся, це непросто.
– Так, але специфіка роботи для мене не була новою, адже я в цьому напрямку працюю із 2006 року. Тобто, з особливостями галузі, в якій довелося працювати, був знайомий. Коли ж прийшов на цю посаду, то відбулося скорочення штату із 11 до 8 людей, а обсяг роботи збільшився. Ще однією складною проблемою було фінансування. Раніше на  реалізацію молодіжної політики   отримували близько півмільйона гривень на рік. Та коли зросла інфляція, цієї суми було вже недостатньо. Але ці виклики вдалося подолати. Щодо працівників і обсягу роботи, то допоміг більш раціональний розподіл функціональних обов’язків. Стосовно фінансування отримували розуміння депутатського корпусу: на проведення різноманітних молодіжних заходів скеровували додаткові кошти.
Чого більше у вашій роботі: позитиву чи негативу? І чи можете назвати конкретні позитивні зрушення?
– До прикладу, ми проводимо заходи до Дня матері для матерів, чиї сини загинули в зоні АТО. Це важко емоційно, але дуже важливо. Таких людей потрібно підтримувати, адже їхні діти віддали своє життя за волю і свободу українського народу. Загалом робота приносить багато позитиву, праця з молоддю й дітьми додає енергії, натхнення. Ми часто беремо участь у різноманітних заходах, намагаємося проводити різноманітні таборування та дійства не тільки в Тернополі, а й у районних центрах, оскільки не завжди молодь із районів може приїхати у файне місто на той чи інший захід. Це є стратегічною політикою обласної адміністрації – молодь із малих містечок і сіл Тернопільщини не повинна почувати себе обділеною. Тому намагаємося створити умови, щоб кожен юнак і кожна дівчина могли себе реалізувати, розкрити власні здібності, побачити перспективу.
– Тернопільська міська рада має свою молодіжну раду. Чи є в області подібна рада, яка займається питаннями молоді?
– Свого часу ми також мали молодіжну раду при ОДА, але ефективність її роботи була не дуже високою, тому вирішили піти іншим шляхом, створивши молодіжну Громадську раду. До її складу увійшли активні представники громадських організацій, які дійсно хочуть цим займатися. Ми збираємося один раз у квартал, обговорюємо нагальні питання, розробляємо різноманітні молодіжні програми. Таким чином, створюємо умови, щоб молодь по-справжньому була дотичною до того, що відбувається в області.
– Назвіть кілька знакових подій у вашій роботі за цей рік.
– Почали, зокрема, проводити військово-польові збори у кожному із районних центрів Тернопільщини. Загалом участь у них щоразу беруть близько 50 молодих людей. Так, важливим внеском у розвиток молоді є проведення «наукових пікніків». На цей захід кошти надходять від Міністерства молоді та спорту України. А ми за рахунок фінансування із обласного бюджету проводимо такі пікніки у районах. Окрім того, в області організовують різноманітні таборування та вишколи, що допомагає виховувати у молоді патріотичний дух та гордість за нашу країну. Ми також пишаємоя тим, що деякі наші заходи, зокрема, гра «Гурби-Антонівці», виходять на міжнародний рівень. Цього року до нас приїжджали представники США, Литви, Польщі та інших країн.
– Якщо ви отримали б грант у сумі 100 мільйонів гривень, на що його витратили?
– На що б я витратив 100 мільйонів? Свого часу побував у Литві. Ми возили туди на відпочинок дітей, чиї батьки були учасниками АТО. Вперше побачив там молодіжний центр, де збирається молодь, обговорює нагальні питання, відпочиває, грає у розвиваючі ігри та займається багато чим цікавим. Я хотів би, щоб і в Тернопільській області був такий центр. На жаль, наша молодь не має де збиратися. Це – перше, на що використав би грант. Також, окрім молодіжної політики, ми займаємося оздоровленням дітей. У Полтаві бачив оздоровчі заклади екстра-сучасного зразка. Діти живуть у кімнатах із гарним ремонтом, в корпусах є спортивні кімнати, обладнані тренажерами,  басейни, спортивні майданчики. Тому друге, на що я витратив кошти – це оновлення та ремонт оздоровчих закладів для дітей. Частину гранту можна було б спрямувати на роботу із соціально незахищеними верствами населення: жертвами торгівлі людьми й насильства, багатодітними сім’ями, родинами учасників АТО. Хотілось би створити окремий спеціалізований центр для потерпілих від домашнього насильства, де б такі люди могли жити, пройти реабілітацію і отримати кваліфіковану психологічну підтримку, допомогу в соціалізації.
– Яке найболючіше питання вирішує відділ сім’ї та молоді нині?
– Сьогодні спостерігаємо загальну пасивність нашої молоді. Якщо за кордоном 25 відсотків молодих людей є членами громадських організацій, то у нас – 3-5 відсотків. Хоча і такий показник не поганий.
Також багато розумних і винахідливих дітей їдуть із України, вступають до закордонних вишів і там залишаються працювати. А ми втрачаємо кращу молодь. Для того, аби цю проблему вирішити, для молодих людей потрібно створювати відповідні умови, роз’яснювати перспективи, реалізувати себе і трудитися на благо рідної країни. Так, минулого року ми проводили форум для кращих представників молоді нашої області. Зібрали понад 120 людей.
– Чи діють спеціальні програми для багатодітних сімей? Як ними можна скористатися?
– Звичайно. У нас діє програма оздоровлення та відпочинку дітей. Для того, аби скористатися нею, сім’ї, діти яких належать до пільгових категорій, можуть звернутися у структурні підрозділи з питань сім’ї та молоді районних держадміністрацій або міських рад обласного значення.
– Знаємо, що ваш відділ чималу увагу приділяє дітям учасників АТО. Які соціальні проекти діють у цьому напрямку?
– Дітей учасників АТО ми також відправляємо на відпочинок, до того ж, переважно, за кордон. Так, за останніх три роки наші діти вже змогли побувати в Хорватії, Литві, Сербії, Угорщині, Польщі, навіть Грузії.
– Сьогоднішні юнаки й дівчата – це майбутнє держави. Що  ви їм побажаєте?
– Найперше – бути активними та оптимістично налаштованими. Звернути увагу, що держава створює умови для самореалізації. Адже усі реформи (і освітня, метою якої є гармонійний розвиток особистості; і медична, що, насамперед, передбачає профілактику захворювань та здоровий спосіб життя; і реформа децентралізації, яка дає змогу втілювати потрібні проекти на місцях і вчить самостійно управляти територією), а також відкриття кордонів з країнами Євросоюзу і антикорупційна політика дають значно більше шансів молодим спеціалістам реалізуватися професійно, відкривають для нашої молоді нові суттєві перспективи.
Тож юнакам і дівчатам бажаю наснаги, терпіння під час  навчання й здобуття професії, оптимістично дивитися у майбутнє, вірити у власні сили, бути вірними своїм переконанням. Впевнений, що успіх кожного буде особливим!
Ігор ГРИНЧИШИН, Павло ВЕРХОЛЮК