Повідомити новину

Поширити:

 
І, передусім, для роботодавця. Адже за листок непрацездатності терміном до 5 днів з кишені роботодавця – підприємства чи організації вилітає близько тисячі гривень, а  страхувальник не отримує роботи, витрачаючи кошти.
Окрім того, сам хворий затрачає чимало грошей на лікарські засоби, медикаменти, які тепер зовсім не дешеві, не  кажучи вже про втрату головного – здоров’я.  Наступні дні непрацездатності оплачує Фонд соціального страхування України. За 2018 рік  більше 102 тисяч «лікарняних» видано лише в Тернопільській області. І надопомогу по тимчасовій непрацездатності за цей період Фондом перераховано близько 115,2 мільйонагривень. А це також кошти страхувальників.
Майже в усіх регіонах держави у 2018 році зросла кількість виданих закладами охорони здоров’я листків непрацездатності терміном більше 5 календарних днів), на підставі яких відбувається оплата тимчасової непрацездатності застрахованих осіб Фондом соціального страхування України. У порівнянні з 2017 рокомріст відбувся на 7,2 відсотка, загальне число оплачених днів тимчасової непрацездатності у 2018 році – на 2,5 мільйона більше.   В Тернопільській області кількість оплачених днів зросла на 9,2 відсотка.
Як мудро писали ще в античні часи: усуньте причину, тоді пройде і хвороба. Чи не краще було б вкласти кошти в організацію відповідних умов роботи та відпочинку працівників, вакцинації, профілактичних оглядів, щоб убезпечити, вберегти людей від хвороб, епідемічних станів, попередити їх?
Видачу листків непрацездатності працівники Фонду постійно моніторять. Як правило, у так звані перехідні періоди – літо-осінь, зима-весна – число «лікарняних» різко збільшувалося. Це пояснювалось сезонними захворюваннями. Не є винятком і цьогорічна зима – спостерігаємо ріст на 7 відсотків виданих листків непрацездатності і на 6 відсотків – днів тимчасової непрацездатності.
Тому маємо реагувати правильно на виклики часу: шукати у співпраці різних установ та організацій, які несуть та виконують завдання профілактичної медицини, раціональне зерно.
Працівники Фонду в закладах охорони здоров’я області проводять семінари, беруть участь у засіданнях колегій управління та відділів охорони здоров’я. Днями семінар проведено для працівників Бережанської центральної районної лікарні та Бережанського центру первинної медико-санітарної допомоги. Разом значальником Бережанського відділення УВД ФССУ в області Михайлом Хлопасем ми аналізували показники тимчасової непрацездатності, порівнювали дані різних періодів, тривалість страхових випадків, наголошували на необхідності профілактичної роботи, аби скоротити терміни тимчасової  непрацездатності. Окрім того, нагадували про дотримання вимог нормативних документів МОЗ України щодо видачі та заповнення листків тимчасової непрацездатності, порядку направлення на огляд у комісії МСЕ та нареабілітаційний етап лікування в санаторіях України за рахунок коштів Фонду. Адже від обізнаності та кваліфікованої роботи спеціалістів залежить здоров’я людей та вчасні виплати.
Оскільки допомога з тимчасової непрацездатності призначається комісією із соціального страхування установ, підприємств та організацій на підставі оригіналів «лікарняних» листків, в більшості випадків неточності та порушення виникають саме на цьому етапі. Тому для підвищення рівня знань членів комісій, їх прав, обов’язків та повноважень, працівники управління та відділень Фонду в області проводять навчання страхового активу, до якого залучаються керівники, головні бухгалтери та голови комісій. Це, знову ж таки, здійснюється з метою своєчасного і чіткого фінансування за листком непрацездатності працівників, які хворіли.  Адже бувають випадки, коли документи з підприємств подають до Фонду із значними затримками, із похибками, а страждають люди, які у відповідні терміни не отримують кошти.
Сьогодні позапланові оперативні перевірки проводяться працівниками структур Фонду за зверненнямгромадян та юридичних осіб. Адже одне з основних  завдань – допомогти людині, яка захворіла, надати їй фінансову допомогу згідно з буквою закону, оплатити реабілітацію, зробити все можливе, аби повернути державі здорового працівника.
З квітня 2019 року запроваджуються  ризик-орієнтовані підходи першочерговості перевірок закладів охорони здоров’я, в яких збільшилась кількість виданих листків непрацездатності. Аналіз за заявами-розрахунками, які надають страхувальники, дозволяє виявляти осіб, які часто і довго хворіють, своєчасно направляти їх на огляди до медико-соціальних експертних комісій, проаналізувати якість надання соціальних послуг  у взаємовідносинах: заклад охорони здоров’я – працівник (роботодавець) – Фонд.
Майбутнє належить медицині запобіжній, профілактичній. Тому у цьому напрямку варто разом з роботодавцями потрібно  прикладати зусилля,  постійні  й  значні.  Сьогодні кожна людина має правочекати допомоги від всіх тих, хто покликаний боротися за збереження і зміцнення здоров’я людей. І в той же час охорона власного здоров’я — це обов’язок кожного.
 

Любов Береза,

завідувач сектору експертизи тимчасової непрацездатності управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Тернопільській області