Повідомити новину

Поширити:

А заклав і доглядає його  місцевий господар Іван Мерлавський. Ростуть тут, окрім різних видів вже звичних ківі, хурми, лимонів,  персиків, і… зізіфуси.
У центрі уваги – хурма
Історія екзотичного саду почалась 10 років тому з захоплення хурмою.  Тепер тут є понад 50 сортів цього фрукту. Майже всі саджанці привезено із США.
Хурма – доволі нетипове дерево для тернопільського регіону. Її батьківщина — Кавказ і Японія. за даними селекціонерів, є більше 725 видів хурми.
За словами Івана Васильовича, хоча рослина витримує температуру до 26 градусів морозу, для неї потрібно обирати сонячне місце, щоб не було протягів. Так деревце буде швидко розвиватися і рости.
Хурму потрібно постійно поливати. Підживлювати дуже обережно, інакше деревце різко піде в ріст і не визріє деревина. Недаремно хурма добре росте на бідних ґрунтах. Загалом ця рослина не потребує особливого догляду.

Згодяться шкаралупки
Дно горщиків господар завжди вистеляє шкаралупами волоських горіхів. Вони найкраще виконують функцію дренажу. Згодиться і керамзит.
Чорнозем для хурми не годиться, найкраще – торф або спеціальний ґрунт для цитрусових. В контейнерах хурма зимує у підвалі до весни. У сад її висаджує у травні.
Господар також перекопує грунт навколо дерева. Хурма любить спушену землю. Восени стовбури саджанців, які вже плодоносять і зимують надворі, обмотує з метою утеплення. Іван Мерлавський і надалі планує вирощувати хурму.  Адже назва з латини означає «їжа богів».
Фруктове розмаїття
Радують у саду і різні види персиків, абрикосів та нектаринів. Але є й маловідомі рослини, наприклад дерево зізіфус. Плоди схожі на фініки. Вони корисні для тих, хто переніс онкозахворювання.
Сорти, які висаджує садівник, плодоносити починають, як правило,  вже на другий-третій рік. Усі фрукти пан Іван продає на місцевому ринку у районному центрі. Невдовзі господар планує  розширити асортимент плодами авокадо та оливи.
Галина САВЧУК