Повідомити новину

Поширити:

Днями на Тернопілля завітали журналісти з семи східних та південних областей України – Дніпропетровської, Донецької, Луганської, Одеської, Сумської, Харківської та Херсонської.  Їх прес-тур проліг у Теребовлянську об’єднану територіальну громаду з метою  вивчення досвіду та поширення інформації у своєму регіоні про одну з успішних та найбільших громад Тернопілля. Її очолює Сергій Поперечний. Вона об’єднує 25 сіл і Теребовлю. Населення – понад 30 тисяч жителів. Відтак у Теребовлянській об’єднаній територіальній громаді розробили та презентували стратегію розвитку цієї території на 2017-2025 роки.

  • Уже традиційно у наш край приїжджають ті, хто хочуть перебрати досвід Тернопільщини, на теренах якої створено найбільше громад в Україні – 36. Вони охоплюють більше третини  території області, – зазначив під час зустрічі з журналістами голова обласної ради Віктор Овчарук. – Реформа  децентралізації вже дала перші конкретні й суттєво відчутні результати. Сподіваємося, цей досвід пошириться і на інші регіони України.

Зі слів  Віктора Вікторовича, новообрана обласна рада шостого скликання затвердила Перспективний план формування територій громад Тернопільської області і торік у листопаді внесла зміни до нього. Робота  з внесення змін до Перспективного плану формування територій громад задля охоплення усієї області триває. Мешканці населених пунктів, побачивши перспективи існування  в об’єднаних  територіальних громадах, виявляють бажання долучатися до цих процесів та розвивати місцевість, де вони живуть і працюють.
Такі кроки покладають і на владу краю, і на громади велику відповідальність.  Але й результати не забарилися – за минулий рік до загального фонду бюджетів об’єднаних територіальних громад надійшло 355,5 мільйона гривень власних доходів. План виконано на 115 відсотків.
Нещодавно Україна отримала ще один стимул для збільшення кількості та якості об’єднаних громад – низку законопроектів, спрямованих на поглиблення й розвиток цих процесів. У ході реформи, інформує Віктор Овчарук, значно розширені видаткові повноваження об’єднаних територіальних громад: відповідним бюджетам передано на фінансування значну частину видатків, що раніше перебували у компетенції районних бюджетів. Унаслідок цього видаткова частина загального фонду бюджетів об’єднаних територіальних громад у 2016 році  виконана в обсязі 872,8 мільйона гривень, що у 10 разів перевищує показник попереднього року.
Очільник обласної ради презентував  гостям-журналістам  економічний, туристичний та духовний потенціал  Тернопільської області, запросив їх разом із представниками влади, бізнесу тих регіонів, які вони представляють, на інвестиційний форум, що відбудеться у Тернополі в травні.
Журналісти ознайомилися з роботою  новоствореного Центру культури і дозвілля, який днями відкрили у селі Лошнів, яке належить до Теребовлянської територіальної об’єднаної громади. Голова громади Сергій Поперечний повідомив, що  буде створено п’ять таких центрів, головне завдання яких – розвиток сільської місцевості на засадах культури, мистецтва, духовності. Особливий акцент вирішено зробити на всебічному розвитку дітей та залученню до роботи молоді. А відкриття сільського Центру культури і дозвілля свідчить, що реформа місцевого самоврядування реально працює на громаду.
Лошнівський Центр культури і дозвілля обслуговуватиме також сусідні села – Сущин та Остальці. Його послугами скористаються  понад три тисячі жителів трьох сіл.
А відбулося це завдяки залученню коштів Державної субвенції на розвиток інфраструктури та власних коштів об’єднаної територіальної громади. Теребовлянська  об’єднана територіальна громада, як одна з найбільших в Україні, отримала на розвиток інфраструктури 15 млн. гривень. Їх було розподілено, передусім, на інфраструктурні проекти, які виконували не в адміністративному центрі громади, а в сільських населених пунктах. Зокрема, на реконструкцію Лошнівського Центру культури і дозвілля  було скеровано майже півмільйона гривень. Приблизно таку ж суму залучено з власного бюджету об’єднаної громади.
Лошнівський Центр культури і дозвілля – нове бачення розвитку культурного осереддя в умовах реформи децентралізації, сучасний   перехід від колишнього клубу чи будинку культури до комплексного сільського культурного закладу нового типу. Суть полягає у тому, щоб сюди залюбки ходили як діти, так і дорослі.
У Центрі культури і дозвілля у Лошневі працюватимуть вокальні і хореографічні гуртки, театральна студія, фітнес-програми для різних вікових груп. Бібліотека виступить ініціатором проведення літературних вечорів, зустрічей із цікавими людьми, занять на комп’ютерах.
Журналісти у рамках прес-туру милувалися туристичними принадами Теребовлі, побували у Теребовлянській спеціалізованій школі-ліцеї з поглибленим вивченням іноземних мов (німецької, англійської, польської), оглянули спортивні майданчики стадіону «Колос» та ознайомилися з роботою  сміттєпереробно-сортувального комплексу, що у с.Плебанівка, яка також належить до Теребовлянської об’єднаної територіальної громади.
Наступного дня гості зі східно-південних регіонів у прес-клубі провели круглий стіл на тему «Сучасні виклики медіа – погляд журналістів регіональних ЗМІ». Йшлося, зокрема, про висвітлення подій в АТО, можливості забезпечення об’єктивності  у висвітленні діяльності влади тощо. Захід відбувався у рамках   проекту Харківсього прес-клубу «Реформи в Україні очима журналістів регіональних медіа».
Галина ВАНДЗЕЛЯК