Повідомити новину

Поширити:

Християнські свята
Сьогодні, двадцять першого вересня, відзначають свято Різдва Пресвятої Богородиці. Його ще називають “осениною” – адже цього дня за народним календарем настає осінь.
За церковними переказами, Марію обрали на роль Матері Ісуса Христа, оскільки Вона була дуже благочестива. Слухняно навчалася в монастирі, сумлінно вивчала Святе Письмо, а отже, якнайкраще підходила для виконання важливої місії – народження Сина Божого.
Свято Другої Пречистої традиційно вважається жіночим святом, коли жінку належить вшановувати як продовжувачку роду.
Жiнки, в яких немає дiтей, готують обiд i запрошують бiдних «щоб молилися Богородицi за їхніх дiтей». Такi жiнки також замовляють службу Божу в церквi, а пiсля Богослужiння запрошують людей до себе на обiд.
Кажуть, що молитви до Пресвятої Богородиці майбутніх матерів про здоров’я та щастя дітей, на яких вони чекають, цього дня мають особливу силу.
Різдво Пресвятої Богородиці відзначається як свято справжньої радості. Цього дня не працювали, а після молитов у храмі збирали веселі гостини. Окрім обов’язкових рибних страв, готували борщ зі свининою чи птицею, печеню, голубці, пироги, млинці, вареники. Звичайно, багато страв готували і з сиру…
На Другу Пречисту припадає і останній термін заготівлі чарівного зілля. Вважалося, що зібрані між Першою і Другою Пречистими трави мали особливу властивість привертати хлопця до дівчини (чоловіка до жінки) і навпаки. Проте дітям забороняли ходити польовими та лісовими дорогами, бо “там вужі сушаться”.
Також з цього дня вже можна було засилати сватів до дівчат.
Для пасічників це був останній термін утеплення вуликів на зиму.
У цю пору зазвичай холоднішає, дні стають похмурими, йдуть дощі. До Другої Пречистої годилося повністю викопати картоплю і засіяти землю житом.
Прислів’я і приказки про Другу Пречисту:

  • Прийшла Перша Пречиста – одягла природа намисто, прийшла Друга Пречиста – взяла комара нечиста, прийшла Третя Пречиста – стала діброва безлиста.
  • Прийшла Пречиста – на дереві чисто, а прийде Покрова – на дереві голо.
  • Пречиста – картопля чиста.
  • Перша Пречиста жито засіває, а друга – дощем поливає.