Повідомити новину

Поширити:
Петро  Філіпчук, що раніше проживав у «помідорному краї» на Заліщанщині, а нині живе у Коломиї Івано-Франківської області, не покидає справи всього свого життя – плекати смачні овочі.
«Саме ранні сорти томатів я вирощую в останні роки, бо за 40 років, протягом яких я займаюся вирощуванням помідорів, я підібрав значну колекцію надранніх і ранніх сортів, які щороку дають гарантовані повноцінні врожаї як у мене, так і у всіх городників, з якими я ділився насінням»,- написав у листі до редакції Петро Миколайович і запропонував нашому виданню ось цей допис для тих, хто береться за сівбу розсади.
Останнім часом значної шкоди городникам, котрі вирощують помідори, завдає фітофтороз. Він буквально за лічені дні винищує здобутки їх праці. І тільки ті городники мають помідори, котрі встигають зібрати їх ще до спалаху захворювання (кінець липня – початок серпня). Тому основний урок «непомідорних» років: якщо ви хочете отримати врожай томатів, вирощуйте ранні сорти й гібриди, які мають короткий вегетаційний період від появи сходів до початку дозрівання плодів і вже в червні дають перші плоди (в теплицях – набагато раніше). Багато городників, а особливо ті, хто не вперше залишився без урожаю, зневірились у можливості отримати його. Інші перебувають у стані розгубленості, не знаючи, як у майбутньому протистояти цій напасті. Саме цим городникам я й адресую свій матеріал, адже сам впродовж багатьох «непомідорних» років збираю повноцінний урожай, тож хочу розповісти про ті заходи, що дозволяють отримувати урожай помідорів щорічно, незважаючи на погодні умови.
Для себе я зробив висновок, що не існує абсолютно стійких до фітофторозу сортів (це тільки реклама!), а відносна стійкість спрацьовує лише за умови незначного грибкового ураження рослин та вмілого догляду за ними, прискорення плодоношення й скорочення періоду достигання. Тільки ті з городників мають сталі врожаї помідорів, хто зумів зібрати їх до спалаху захворювання (початок серпня). Основний урожай помідорів у відкритому ґрунті – це той, що збереш у червні-липні, а решта – то вже залишки. Отже, якщо хочете отримати урожай помідорів, то вирощуйте ранньостиглі (так звані ультраскоростиглі або суперранні) сорти та гібриди, які мають дуже короткий вегетаційний період і дають перші плоди у відкритому ґрунті у червні та до кінця липня встигають відплодоносити.
Самими ранніми є томати Щолковський ранній та Найранніший, які дають перші стиглі плоди на 65-70 день після сходів. Плоди у них  червоні, масою 40-60 г (Шовковистий ранній) та  120-150 г (Найранніший). На 70-75 день після сходів дають стиглі плоди сорти Бета Люкс та  Березневе диво. Обидва сорти дуже врожайні. Кущі у них компактні, низькі. Плоди червоного кольору, вагою до 60 г.
Вирощую також сорт чеської селекції Ступіке. Перші стиглі плоди на кущах сорту з’являються на 75-80 день після сходів. Вони круглі, червоного кольору, солодкі, вагою 90-100 г. Сорт високоврожайний.
Надранніми також є сорти Північна королеваЕлітаКитайський малиновий та Глорія. Кущі у них заввишки 50-60 см, маса  100-120 г. Призначені для споживання у свіжому вигляді та переробки.
На 80-85 день після сходів дають стиглі плоди сорти Далекосхідний (плоди круглі, червоного кольору вагою 80-90 г); Зінуля (круглі з носиком плоди, рожево-перламутрового кольору, вагою 250-300 г); Рома (сливкоподібні червоного кольору, вагою 70-80 г); Золоте серце (серцеподібні, оранжеві, вагою 80-100 г); Король ранніх (круглі, рожеві, вагою 100-150 г; Рожевий ангел (плоско-округлі, рожеві, вагою 100-120 г); Сніжинка (плоско-округлі, червоні, 70-80 г); Катюша (круглі, червоні, вагою 90-105 г); Домашній (круглі, червоні, 200-250 г); Дубок (овальні, червоні, 80-100 г); Лікурич (круглі, червоні, 80-100 г).
Сорт Ефемер є одним з самих ранніх існуючих у світі томатів. Термін дозрівання – 80-90 днів від появи сходів. Рослини заввишки 30-40 см. Плоди вагою 80-120 г. Допускаються ущільнені посадки, не пасинкуються. Можна вирощувати сорт і безрозсадним способом, безпосередньо висіваючи в ґрунт насіння.
Ранньостиглими є сорти Ляна червонаЛяна рожеваВогні МосквиВидимо-невидимоНастенькаПримула,НезабудкаСтартДжинаЧервона шапочка (за твердженням усіх городників – найурожайніший сорт).
Окремо хочу зупинитись на сорті під назвою Видимо-невидимо, який саме такою кількістю плодів і обдаровує мене щорічно, бо є дуже врожайним. Його плоди круглі, рожеві, масою 200-250 г. Перші плоди отримую на 85-90 день після сходів. Кожного року радують своєю врожайністю мене сорти Сибірський скоростиглий та Мрія городника. Причому сорт Мрія городника повністю відповідає своїй назві. Такі помідори мріють вирощувати всі городники-любителі. Вони дозрівають на 95-100 день після сходів, червоні та мають вагу 140-180 г. Цінність цього сорту – у невибагливості до вирощування, високе зав’язування плодів при несприятливих умовах.
На 95-100 день після сходів дають перші стиглі плоди сорти Малиновий дзвін (плоди круглі, рожеві, вагою 100-150 г) і Атласний, на 98-105 день – Ренет, на 98-100 день – Рання любовРожеві щічкиМалинове віконте,ІнтригаКолонадаФітофторостійкийВолгоградський 323.
Із жовтоплідних сортів на моїх грядках «прописалися» Лінія 77Золотий горіхОберіг. Усі вони і смачні, і придатні для вживання свіжими та для консервування. Також щороку радують прекрасним урожаєм сорти селекції Придністровського НДІ сільського господарства, з ученими якого співпрацюю вже понад 20 років. Серед таких сортів – ВінецьПерсейМар’юшка та Балада. Вони всі є низькорослими. І якщо їх висіяти в третій декаді березня та висадити розсаду в ґрунт в третій декаді травня, то вони встигнуть відплодоносити до спалаху фітофторозу.
Окрім розсадного способу, також торік у  середині травня я висівав у ґрунт в ямки, заправлені добривами, на глибину 2-5 см по 5-6 насінин. Коли ґрунт був сухим, за 2-3 доби до висіву поливав ямки, а перед висівом ґрунт розпушував. Коли появилися сходи у фазі 2-3 справжніх листків, проривав їх, залишаючи найміцніші. Тепер є багато повідомлень, що рослини безрозсадних помідорів формують потужну кореневу систему, а тому краще засвоюють ґрунтову вологу, менш схильні до захворювань. Вважаю, що це так, бо переконався у цьому сам.
Звичайно, при вирощуванні помідорів безрозсадним способом є небезпека враження рослин фітофторозом, оскільки при такому вирощуванні рослини віддають урожай в кінці серпня – на початку вересня. А це вже час«розгулу» фітофторозу, для боротьби з яким уже не можна використовувати хімічні препарати, якими останні обробки рослин проводяться не менш, як за 20 днів до збору врожаю. Тому ці хімічні препарати треба замінити фітопрепаратами (рослинними препаратами) чи біологічно активними речовинами, якими, на відміну від хімікатів (ридоміл, купрозан, татту, арцерид чи інші), можна обприскувати рослини і під час достигання плодів, бо вони не шкідливі для здоров’я людини.
Це – настій часнику (200 г часнику пропустити через м’ясорубку, настояти кілька днів, настій розвести в 10 л води і для кращого прилипання додати 20-30 г мила); настій кропиви (1 кг листя і бадилля кропиви дрібно порізати, настояти у 10 л води, додати 20-30 г мила); молоко чи сироватка (1 літр свіжого молока чи сироватки, 2 г перманганату калію (марганцівки) та 30 крапель йоду розвести в 10 л води) або в цій же кількості води розвести 5 грамів борної кислоти, 2 грами перманганату калію та 30 крапель йоду; луг з попелу (250-300 г деревного попелу проварити, розвести в 10 л води і додати 20-30 г мила).
Цими екологічно безпечними препаратами слід обприскувати рослини через кожні 10-12 днів. Вони допоможуть зарадити фітофторозу.
Якщо ж вам усе-таки не вдалося захистити рослини від фітофторозу, то на початковому етапі захворювання вже сформовані зелені плоди можна врятувати. Обірвіть їх і, перш ніж поставити на дозарювання, з метою знищення на плодах спор фітофтори занурте їх на 1-2 хв у гарячу (не вище 600С) воду, ретельно витріть і складіть в ящики, перекладаючи кожен шар помідорів папером. Через декілька днів вони почервоніють.
Знаю, що статті з зазначеннями телефонів вважаються рекламою, але я б просив працівників газети «Свобода» розмістити мою статтю, як соціальну, для людей, які на своїх невеличких земельних наділах хочуть ласувати власноруч вирощеними екологічно чистими смачними томатами. Від зацікавлених чекаю листі та дзвінків на адресу: 78208. м. Коломия, Івано-Франківська обл., вул. Гетьмана Мазепи, буд. 242, кв. 115, тел.: +380955333875, +380667806512, +380684744699.
Петро ФІЛІПЧУК