Повідомити новину

Поширити:

Ситуація на тернопільській філії  ДП «Укрветсанзавод» залишається невирішеною. Відходи та сморід тут збільшуються з кожним роком. Мешканці кількох довколишніх сіл б’ють на сполох, до них долучаються екологи, представники контролюючих організацій. А результатів немає. Головна проблема –  відсутність  фінансування виробництва, а відтак його модернізації та осучаснення.
Такий завод, звісно ж, не можна закрити, бо він вкрай необхідний для області. І продукція переробки користується попитом. Однак потрібні суттєві зміни. За словами начальника головного управління  Держпродспоживслужби в Тернопільській області Василя Хомінця, накопичені роками проблеми потрібно негайно вирішувати, об`єднавши зусилля всіх владних структурних підрозділів.
Днями Василь Хомінець разом із в.о. директора ДП «Укрветсанзавод» Сергієм Заглоцьким, головою  облдержадміністрації Степаном Барною та його першим заступником Іваном Крисаком, представниками екологічної інспекції, управлінь надзвичайних ситуацій при ОДА та ДСНС в Тернопільській області провели виїзну нараду на території Тернопільської філії ДП «Укрветсанзаводу», що поблизу села Острів Тернопільського району.
Делегація  ознайомилася з масштабами проблемами відходів тваринного походження. З’ясувалося, що останніми роками їх накопичилося близько 5 тисяч тонн. Також оглянули виробничі потужності підприємства, які на сьогодні є застарілими та потребують оновлення й модернізації.
Під час зустрічі ситуацію з відходами на території заводу визнано плачевною. Підприємство не спроможне переробити залишки відходів тваринного походження, які звозили для утилізації з усієї області. Якщо не облаштувати тимчасовий «саркофаг» і надалі не утилізувати ці відходи, ситуація може набути загрозливого характеру. Адже влітку при високих температурах повітря процес розкладання пришвидшується, що може завдати значної екологічної шкоди. Для вирішення проблеми потрібно не менше 1,5 млн грн.
Тому наступним кроком має бути пошук інвестора, який збудує сучасний утилізаційний завод для переробки відходів тваринного походження. Наша область є аграрною, тваринництво займає значну частку економіки краю, у нас є вдосталь і м`ясопереробних підприємств.  Отже це проблема не лише ДП «Укрветсанзавод», а й області загалом.
– Із жовтня 2016-го підприємство не приймає на утилізацію тваринні рештки, однак виробництва, що займаються м`ясопереробкою та вирощуванням тварин і птиці, самостужки утилізовувати відходи не можуть, – констатує Василь Хомінець. – Тому  постає запитання: куди ті рештки вивозять? У лісосмуги, на сміттєзвалища? Якщо ми знайдемо десь посеред поля чи в лісосмузі один-два тваринних «цвинтарі», де закопують трупи з домашніх господарств, – це одне. Але якщо таке буде на кожному кроці? Ми повинні працювати на випередження, всі зусилля спрямувати на недопущення надзвичайної ситуації, облаштувати необхідні споруди, які слугуватимуть своєрідними «саркофагами», а також шукати інвестора, якого зацікавить цей бізнес. Адже найважливішим завданням є уникнення надзвичайної ситуації, зокрема недопущення потрапляння продуктів гниття в грунтові води та в річку Серет, а також облаштування межі витоків відходів, щоб попередити їх подальше розтікання.
Голова облдержадміністрації  Степан Барна доручив правоохоронним органам провести належне розслідування щодо діяльності колишнього керівництва ДП «Укрветсанзавод»,  дії якого призвели до таких наслідківд. Адже гроші з сільгоспвиробників і переробників брали, а відходи не утилізовували.
На завершення зустрічі  в.о. директора ДП «Укрветсанзовод» Сергій Заглуцький, голова ОДА Степан Барна та начальник ГУ Держпродспоживслужби в Тернопільській області Василь Хомінець розробили план першочергових дій щодо стабілізації ситуації. Планується  надання коштів із резервного фонду обласного бюджету для дезинфекції та захоронення  решток.
Галина ВАНДЗЕЛЯК