Повідомити новину

Поширити:

Досвід фахівців вчить звертати увагу на те, щоб поспіх, власна необережність та ігнорування безпекою не призвели до нещастя. Це стосується, насамперед, безпечної праці. Спілкуючись із потерпілими на виробництві, їх сім’ями, розслідуючи у складі комісій нещасні випадки, бачу очевидне: лише доля секунди відділяла звичне життя людини від проблем, болю, а то й смерті. Причиною найчастіше є власна необережність, так званий людський фактор. Про це свідчить аналіз виробничого травматизму від початку 2000 року. Значна кількість (більше 80 відсотків) нещасних випадків сталася через помилки працівників.
Як уникнути цього в професійній діяльності, як передбачити та запобігти травматизму у виробничій сфері? Ці запитання ставить перед собою кожен сучасний керівник, який вболіває не лише за зростання прибутків, розширення виробничих потужностей, а й турбується про людей, які їх створюють. Ці постулати безпечної праці намагаються донести до роботодавців і працівників страхові експерти з охорони праці відділень управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Тернопільській області.
Допуск до роботи посадових осіб та працівників, які не мають відповідного рівня кваліфікації, ігнорування елементарними вимогами безпеки праці, спецзасобами, низький рівень трудової дисципліни на виробництві, зловживання алкоголем – цей список причин травматизму можна продовжувати. Навіть психологічний клімат у колективі – один із чинників, які формують передумови травматизму.
Працівники, з якими стався нещасний випадок на роботі, після завершення розслідування і визнання випадку страховим, отримують виплати від Фонду соціального страхування України. Потерпілому нараховують виплати за листками непрацездатності, витрати на лікування, а у випадку встановлення стійкої втрати працездатності – одноразову допомогу та щомісячні виплати, а також на реабілітацію. Фонд соціального страхування забезпечує ортопедичними виробами, постійним стороннім доглядом, побутовим обслуговуванням, палицями, милицями, інвалідними візками та іншими засобами, відповідно до індивідуальної програми реабілітації, встановленої МСЕК. Крім того, після встановлення групи інвалідності нараховується відповідна пенсія. У разі смертельних випадків виплачується одноразова допомога сім’ї (а це -понад 180 тисяч гривень), утриманцям – щомісячна виплата у зв’язку зі втратою годувальника та пенсія.
Але такий соціальний захист Фонд забезпечує лише в тому разі, коли людина офіційно працевлаштована і за неї сплачували єдиний соціальний внесок.
За 10 місяців 2018 року в нашій області зареєстровано 68 повідомлень про нещасні випадки на виробництві, з них 60 – страхові. Цьогоріч збільшилася кількість травмованих зі смертельним наслідком. Якщо за минулий рік із роботи не повернулися шестеро людей, то за 10 місяців цього року вже 7 працівників смертельно травмовані.
Проте, варто зазначити, що не збільшилася кількість групових нещасних випадків, а також випадків, які трапилися з працівниками в стані алкогольного сп’яніння. Настає усвідомлення, що потерпають від оковитої не лише ті особи, які зловживають, а й їх сім’ї, родичі.
Ось яка трагедія трапилася в ТОВ «Христина», що в Бережанах. Працівниця цього товариства побачила біля пресу для тюкування макулатури чоловіка, в якого була відірвана рука. Під час розслідування встановлено, що він, перебуваючи у стані алкогольного сп’яніння, відбирав відходи макулатури, при цьому гідравлічний прес був увімкнений. Внаслідок цього ведучий вал стрічкового транспортера намотав рукав куртки. Чоловік став особою з інвалідністю через власну необережність.
Кожен керівник має розуміти, що дбати про безпеку праці вигідно, насамперед, саме йому. У того, в кого вже сьогодні є база, напрацювання із безпеки праці, –  кращі шанси в майбутньому на успішний бізнес за рахунок збереження трудового потенціалу.
 
Г. РАДЗІХ,
заступник начальника управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Тернопільській області.