Повідомити новину

Поширити:

 
Залишилися лічені дні до того, як запрацює медична реформа. У міністерстві охорони здоров’я наголошують, що її реалізація вкрай необхідна.
«Проект реформування сільської медицини, що стане частиною медичної реформи, передбачає додаткове фінансування для створення умов та мотивації лікарів надавати якісну медичну допомогу у селах. Незважаючи на відмінності між містом і селом у відстанях, щільності розселення, наявності та якості доріг, лікувати людей мають тими самими ліками за тими самими медичними настановами», – наголошує в.о. мінстра охорони здоров’я Уляна Супрун.
Водночас пані Супрун зауважує, що можливості надання медичних послуг для жителів сіл і міст суттєво відрізняються. Якщо містяни мають змогу звернутися до сімейних і вузькопрофільних лікарів у своєму мікрорайоні, то селянам, надто із віддалених сіл, треба дуже довго добиратися.
Уляна Супрун розповіла, які завдання треба виконати передусім, аби селяни змогли отримувати такі ж якісні й доступні послуги, як і жителі міста.
Зокрема:
1) забезпечити родину сільського лікаря житлом;
2) закупити автомобілі, щоб лікарі могли пересуватися між селами;
3) оновити обладнання амбулаторій;
4) обладнати ФАПи у віддалених селах, щоб лікарі могли двічі на тиждень робити там прийом;
5) забезпечити медперсоналом сільські амбулаторії і ФАПи;
6) провести Інтернет на робочих місцях лікарів та середнього медичного персоналу;
7) відремонтувати дороги між селами.
Ми попросили голову Тернопільської обласної ради Віктора Овчарука прокоментувати перелік завдань і поцікавилися, чи дійде, на його думку, медична реформа до найвіддаленішого села у нашому краї.
«Прекрасно розумію, чого побоюються жителі сіл, адже сам – виходець  із села, тож знаю, на якому рівні там перебуває медицина. Якщо раніше сільським медикам платили небагато і однаково, незалежно від того, скільки хворих до нього звернулися і якої якості медичне обслуговування він надав. Тепер медицина працюватиме по-іншому. Хочеш гарно заробляти, щоб до тебе йшли люди, будь добрий – працюй! І коли той чи інший фельдшер побачить, що пацієнти з його села звертаються до фахівців із сусідніх сіл чи районного центру, а  з ним ніхто декларацію підписувати не хоче, то задумається й або почне добре працювати, або змінить професію.
Гадаю, якщо сімейний лікар отримуватиме 750 тисяч гривень у рік на обслуговування пацієнтів, то він боротиметься за ці кошти. А боротьба полягатиме в оздоровленні населення, здійсненні профілактики недуг. Тобто, чим менше населення хворітиме, тим більше залишиться коштів на фаховий розвиток. Це перші кроки до страхової медицини.
Візьмемо хірурга, який проводить складні операції в обласній лікарні, і хірурга, котрий працює в районній лікарні. Хіба у них однакове навантаження? А заробітна плата?
Не один рік влада роздумувала, як правильно оплачувати працю лікарів, які чинники першочергово брати до уваги: стаж, спеціалізацію, градацію тощо. Важко було дати відповідь. А ось тепер, згідно з реформою, медик отримуватиме зарплату за виконану роботу, кількість пацієнтів, а не за бездіяльне сидіння в кабінеті.
Часто чую: якби виплачували кожному лікарю по 20 тисяч гривень зарплати… Думаєте, працювали б краще? Звісно, ні. А ось тепер, коли з’явився стимул, кожен фахівець має добряче попрацювати. Бути ввічливим і уважним до пацієнтів, де треба – вислухати і поспівчувати».
Ми запитали у голови обласної ради про те, що робити, якщо нема з кого вибирати.
«Звісно, у жителів міст і сіл різні підходи до вибору сімейного лікаря. Напевне, більшість селян укладатимуть угоди зі своїми сімейними лікарями.
Знаю, що одразу ж виникне запитання: а що робити, якщо або такого немає, або він в іншому селі, або він є, проте зовсім не фахівець своєї справи?
Не забуваймо, щороку медичну освіту здобувають тисячі молодих перспективних українців. Зазвичай вони не йдуть у сімейну медицину, а обирають вузькі і, на їх думку, більш оплачувані спеціальності, такі як хірургія, акушерство тощо. Проте сьогодні держава дає дуже багато для розвитку сімейної медицини. І тепер сімейний лікар у селі, за умови надання якісних медичних послуг, отримуватиме дуже гарну оплату своєї праці. За кордоном ця схема давно працює».
Також  Віктор Вікторович розповів, що цього року на розвиток сімейної медицини у  Тернопільщині скерують понад 178 мільйонів гривень. Саме за ці кошти відбудуться реконструкції, ремонти у амбулаторіях, ФАПах.
«Буде створена спеціальна комісія, котра вивчатиме ситуацію в усіх медичних закладах області. Далі буде вирішено, куди першочергово потрібно спрямувати гроші, де відновити, зробити ремонти, а де й збудувати. Також і на купівлю автівок для сімейних лікарів, на котрих вони їздитимуть на планові огляди або ж на термінові виклики. І ще на багато вкрай необхідних витрат. Медицина покращиться, і, повірте, лікарі змушені будуть сумлінно працювати, інакше – ніяк», – додав Віктор Овчарук.

Зоряна ДЕРКАЧ